Poleg paradižnika se je v Iranu močno povišala tudi cena čebule in krompirja. Foto: Reuters
Poleg paradižnika se je v Iranu močno povišala tudi cena čebule in krompirja. Foto: Reuters
Tržnica v Teheranu
Večino Irancov bolj kot jedrski spor skrbijo slabe gospodarske razmere v državi. Foto: EPA
Mahmud Ahmadinedžad
Ahmadinedžad se je pred predsedniškimi volitvami pred dvema letoma predstavljal za zagovornika delavskega razreda, ki pa zdaj nosi največje breme njegovih zgrešenih politik. Foto: EPA

Mahmud Ahmadinedžad je dejal, da taktika z višanjem cen živil na svetovnem trgu ne bo uspela, saj se zato ne bodo odpovedali spornemu jedrskemu programu.

Vse višje cene živil, med njimi tudi paradižnika, ki je pomembna sestavina iranskega jedilnika, so v javnosti sprožile kritike na račun predsednika, vendar sam odgovarja, da gre samo za pretiravanja v medijih.

Združeni narodi so zaradi jedrskega programa proti Iranu uvedli gospodarske ukrepe, vendar pa Ahmdiendžadovi nasprotiniki menijo, da ti niso krivi za višje cene, ampak je vzrok treba iskati v zgrešenem prekomernem vladnem zapravljanju z visokimi dobički od prodaje nafte.

V Iranu je inflacija vse višja in je januarja dosegla 16 odstotkov, vendar analitiki opozarjajo, da so uradni podatki prirejeni, saj so v porabniški košarici, s katero merijo inflacijo, vključeni tudi subvencionirani izdelki. Visoka inflacija je najbolj prizadela prav nižji sloj prebivalstva, kateremu je predsednik obljubljal višji življenjski standard in zato dobil njegovo podporo na volitvah.

Stopnja nezaposlenosti v državi naj bi bila po podatkih oblasti 10-odstotna, gospodarstveniki pa nasprotno trdijo, da je najmanj dvakrat toliko. Kljub temu, da ima Iran desetino znanih naftnih rezerv na svetu, je prislijen uvažati gorivo zaradi velike domače porabe energije in slabih zmogljivosti rafinerij.

Ahmadinedžad svetuje kupcem
"Z Božjo pomočjo bo rešena težava z mesom, piščanci in paradižnikom, saj je naša revolucija kot buldožer, ... nasprotnik meni, da lahko s tem, ko vrže kak manjši kamen ali pesek, ustavi ta buldožer" pravi Ahmadinedžad, za katerega ni bilo prvič, da se je moral spopadati s kritikami zaradi visokih cen paradižnika. Tako je januarja v govoru pred parlamentom med predstavitvijo proračuna zavrnil komentarje, da se je kilogram paradižnika podražil z 1,3 na 3,25 dolarja, in kupcem svetoval, naj bodo pazljivejši pri nakupovanju. Nekateri prodajalci sicer za visoke cene paradižnika krivijo zgoden začetek zime.

G. V.