![Letos so številne razvite borze dosegle rekordne vrednosti, zdaj pa se vlagatelji sprašujejo, kakšen vpliv bo imela kriza na ameriškem trgu nepremičnin in s tem povezane težave na trgu hipotekarnih posojil. Ob vedno višjih obrestnih merah se utegne svetovno gospodarstvo soočiti s precejšnjimi težavami ... Foto: EPA](https://img.rtvcdn.si/upload/Gospodarstvo/nyse_1.jpg)
![](https://img.rtvcdn.si/upload/Nove%20tehnologije/erikson.jpg)
Delniški indeks Dow Jones (13.851 točk) je v petek padel za 1,1 odstotka, na tedenski ravni pa za 0,4 odstotka. Dokaz o krizi na trgu nepremičnin so sveži rezultati Caterpillarja, katerega četrtletni prihodki so se znižali, delnice pa so padle za 4,4 odstotka. Še nekaj več je izgubil spletni iskalnik Google, ki s svežimi bilancami prav tako ni zadostil (visokim) apetitom. Googlove delnice so precej obremenile indeks Nasdaq, ki je po več kot enoodstotnem petkovem zdrsu teden končal 0,7 odstotka nižje, kot ga je začel.
Kitajci zaostrujejo denarno politiko
Strah, da banke ne bodo dobile poplačanih tveganih posojil, še naprej povzroča zniževanje vrednosti finančnih delnic. Evropske borze so v petek dosegle najnižjo točko v juliju, potem ko je indeks FTSEurofirst 300 zdrsnil pod 1.600 točk. Poleg rezultatov Caterpillerja in težav na ameriškem trgu nepremičnin skrbijo tudi naraščajoče obresti. Spet jih je zvišala Kitajska, ki želi na ta način preprečiti pregrevanje domačega gospodarstva. Pri prevzemnih novicah je bil ta teden v središču pozornosti boj za nizozemsko banko ABM Amro, ki jo želita kupiti konzorcij, zbran okrog Royal Bank Of Scotland in Barclays.
Dolarju se slabo piše
Padanje dolarja se je nadaljevalo že šesti teden zapored, saj se tudi devizni trgovci bojijo upočasnitve ameriške gospodarske rasti. Evro je nov rekorden mejnik prestavil vse do 1,3844 dolarja. Za britanski funt je bilo treba odšteti tudi 2,0587 dolarja, kar je največ v zadnjih 26 letih. Cene nafte so v območju rekordov. Končna petkova vrednost za londonski brent je bila 77,64 dolarja, za sod ameriške nafte pa je bilo treba plačati 75,57 dolarja. Umiritve še ni na vidiku. Povpraševanje po črnem zlatu namreč ostaja visoko. Kitajska je na primer junija glede na isto lansko obdobje uvozila 20 odstotkov več nafte. Zlato je v petek doseglo desettedenski vrh 686 dolarjev za unčo.
T. O.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje