Supernova bo prevzela trgovske centre Ajdovščina, Celje, Jesenice, Koper I, Kranj Primskovo, Kranj Savski otok, Ljubljana Šiška, Postojna, Novo mesto in Slovenj Gradec. S pogodbo si je Mercator zagotovil najemno pogodbo za dobo 15 let z možnostjo podaljšanja najemne pogodbe za nadaljnjih 15 let pod enakimi pogoji.
Kot so navedli, je Mercator v pogajanjih s Supernovo zasledoval čim ugodnejšo prodajno ceno in najemnino. Novi lastnik trgovskih centrov se je s pogodbo tudi zavezal, da bo vlagal v obnovo centrov. Po izvedeni prodaji dela nepremičnin bo Mercator v Sloveniji še vedno 81-odstotni lastnik nepremičnin za izvajanje osnovne dejavnosti, so dodali.
Projekt monetizacije se je začel s prodajo trgovskega centra v Beogradu konec lanskega leta. V začetku letošnjega leta je Mercator razpisal natečaj, na katerega je povabil mednarodne vlagatelje in sklade, katerih osnovna dejavnost je upravljanje nepremičnin.
Prodaje tudi v drugih državah
V projekt je bilo vključenih 17 centrov v Sloveniji, na Hrvaškem in v Bosni in Hercegovini. Po prodaji centrov v Sloveniji in zaključeni drugi fazi monetizacije bo Mercator nadaljeval s tretjo fazo, ki bo vključevala prodajo centrov v drugih dveh državah.
"Podpisana pogodba je dokaz, da Mercator uspešno nadaljuje projekt monetizacije, ki je namenjen predvsem razdolževanju, in s tem omogoča dolgoročni razvoj skupine. S prodajo 10 centrov v Sloveniji je zaključena druga faza projekta monetizacije," so zapisali v družbi in pri tem dodali, da se bo monetizacija še nadaljevala.
Kot je ob tem povedal predsednik uprave Mercatorja Tomislav Čizmić, so z današnjim podpisom pogodbe "postavili dobre temelje tudi za nov investicijski ciklus, predvsem v nov distribucijsko-logistični center v Ljubljani, ki ga Mercator potrebuje zaradi zniževanja stroškov logistike ter za poenostavljanje in hitrejše posodabljanje delovnih procesov".
Dolgoročno sodelovanje
Lastnik skupine Supernova Frank Albert pa je poudaril, da sporazum temelji na pošteni vrednosti in prispeva k dolgoročnemu sodelovanju. "Dogovor bo zagotovil vodilno mesto na slovenskem trgu tako Supernovi kot Mercatorju, saj Supernova širi portfelj priznanih nakupovalnih središč v slovenskih večjih mestih, medtem ko se Mercator osredotoča na svojo osnovno dejavnost trgovca," je pojasnil.
Supernovo s sedežem v avstrijskem Gradcu je ustanovil Frank Philip Albert l. 1994, njene izpostave pa so na Dunaju, v Ljubljani, Zagrebu, Bratislavi in Beogradu. Supernova je osredotočena na razvoj nepremičnin in nepremičninskih investicij, vrednost njenega trenutnega portfelja pa presega milijardo evrov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje