Legardova je opozorila pred možnostjo zmanjšanja svetovnega povpraševanja. Foto: Reuters
Legardova je opozorila pred možnostjo zmanjšanja svetovnega povpraševanja. Foto: Reuters
IMF
Finančni ministri in guvernerji centralnih bank so staknili glave, da bi našli pravi način za izhod iz krize. Foto: Reuters

Po skupnem zasedanju IMF-a in Svetovne banke v Washingtonu, kjer so ministri ter guvernerji centralnih bank razpravljali o okrepljenih recesijskih pritiskih, med drugim zaradi krize trga državnih obveznic v Evropi, zaradi pregrevanja ekonomij hitro rastočih držav, nesreče na Japonskem in drugih vzrokov, je svetovni posojilodajalec napovedal, da bo pregledal svoje vire, ki jih ima na voljo za spopad s krizo.

Narediti vse, kar je potrebno
IMF sicer ni sporočil, ali bodo povečali sklad za pomoč. "Naša sposobnost za posojanje denarja – 400 milijard – se danes zdi udobna, a zbledi v primerjavi z morebitnimi finančnimi potrebami ranljivih držav," je dejala generalna direktorica sklada Christine Legarde.

V izjavi IMF-a piše tudi, da bodo članice evroobmočja naredile "vse, kar je potrebno", da rešijo evropsko dolžniško krizo. Po srečanju je britanski finančni minister dejal, da načrta za bankrot Grčije ni, in zatrdil, da so se države z evrom strinjale glede potrebe po sprejetju odločnih ukrepov za spopad s krizo.

ZDA želijo močan signal Evrope
Finančni minister ZDA Timothy Geithner je evropske voditelje pozval k "odločnemu signalu", da lahko obvladajo dolžniško krizo oziroma da imajo kredibilno strategijo in voljo izpeljati jo. Napačno bi bilo, da bi preveliko breme za reševanje krize pustili na ramenih Evropske centralne banke (ECB), je še izjavil.

Geithner je poudaril, da bi svet moral spoštovati Evropo zaradi izzivov, s katerimi se spopada, in prepoznati njihovo zahtevnost. A finančni trgi se odzovejo hitro, je opozoril. "Pri teh stvareh velja, da dlje ko čakaš, težje jih rešiš," je spomnil in dodal, da zaupa evropskim voditeljem.

Evropski voditelji so sicer v petek mirili finančne trge in svoje sogovornike. Francoski finančni minister Francois Baroin je poudaril, da so skupaj z Nemčijo trdno odločeni izpeljati dogovor evropskih voditeljev iz julija, ki med drugim krepi evropski začasni krizni mehanizem (EFSF) in prinaša svež denar Grčiji. "Z roko v roki smo za implementacijo sporazuma, ne za odmik od te strategije," je dejal.

Evropa epicenter krize
Predsednik ECB-ja Jean-Claude Trichet je poudaril, da je celotno stanje "zelo, zelo drugačno od zaznanega". "Nikakor ne zanikamo resnice. Imamo svetovno krizo kreditne sposobnosti držav in mi smo epicenter te krize," je priznal.

Nemški finančni minister Wolfgang Schäuble pa je zavrnil kritiko Washingtona in drugih svetovnih držav glede neodločnosti voditeljev Evropske unije. "V Evropi smo na pravi poti, še posebej v Nemčiji," je menil. Predsednik nemške centralne banke Jens Weidmann pa je izrazil mnenje, da je stanje "veliko boljše od občutenega" in da zdrs v novo recesijo "ni verjeten".

"EFSF ni rešitev vseh težav"
Predstavnik IMF-a za Evropo Antonio Borges je ponovil poziv h kolektivnemu in usklajenemu delovanju, voditelji evropskih držav pa so znova zagotavljali, da imajo stvari pod nadzorom. Opozoril je pred pretiranim napihovanjem rešilnega mehanizma. "EFSF je osrednji element kriznega menedžmenta, a ni rešitev vseh težav," je poudaril ter ponovil poziv h "kolektivnemu pristopu" in usklajenemu delovanju.