Vizjak si želi vsaj okvirnega dogovora. Foto: RTV SLO
Vizjak si želi vsaj okvirnega dogovora. Foto: RTV SLO
Protestniki ob zasedanju WTO-ja
Protestniki so se danes zatekli k mirnejšim, budističnim demonstracijam. Foto: EPA
Ribič pleza iz vode
Ribiči so skušali priplavati do glavnega prizorišča zasedanja WTO-ja. Foto: Reuters

Dogovor o okviru je nujen, če želijo članice dokončati pogajanja do konca prihodnjega leta. Vizjak dodaja, da se Slovenija zavzema za pregledna in odprta pogajanja, saj bi se le tako lahko izognili nekaterim napakam iz preteklosti.

Pri dogovarjanjih o znižanju carinskih stopenj za industrijske izdelke in o storitvah bi morali pogajalci uporabiti inovativne formule, ki znižujejo visoke carinske stopnje, nujna pa je tudi integracija manj razvitih držav v svetovne trgovinske tokove, še meni Vizjak.

EU proti ZDA
Udeleženci pa še vedno niso dosegli konstruktivnega napredka, saj se EU na eni strani ter ZDA in Japonska na drugi strani večji del pogovorov medsebojno obtožujejo, da vsaka zaradi svojih interesov preprečuje kakršen koli napredek pri pogajanjih o liberalizaciji svetovne trgovine in pomoči najrevnejšim članicam organizacije. Udeleženke srečanja je s kritiko, da le govorijo in nič ne naredijo, k večji učinkovitosti pozvala tudi svetovna banka.

Veto zaradi bombaža in banan?
Predstavnik Hondurasa pri WTO-ju Dacio Castillo je sicer zagrozil, da bo Honduras z vetom preprečil sprejetje kakršnega koli dogovora na konferenci, če Evropska unija ne bo znižala predlagane carinske stopnje za uvoz banan iz latinskoameriških držav.

Tretji dan zasedanja WTO-ja poteka v znamenju bombaža. Revnejše članice grozijo, da če ZDA ne bodo odpravile subvencij za pridelavo bombaža, bodo same z vetom preprečile dogovor o liberalizaciji svetovne trgovine.

Spet protesti
Tudi tretji dan zasedanja pa se na Kitajskem vrstijo protesti. Policija je 200 ribičem iz nekaterih držav jugovzhodne Azije preprečila, da bi predstavnikom Svetovne trgovinske organizacije izročili peticijo, naj prekinejo pogovore o ribištvu.

Okoli 10.000 protestnikov iz Južne Koreje, ki so se pretekle dni spopadali s policijo, danes demostrira mirno.