Bajuk upa, da bosta vladi sporazum obravnavali čim prej. Slovenska vlada ga bo predvidoma obravnavala 4. januarja 2007. Foto: RTV SLO
Bajuk upa, da bosta vladi sporazum obravnavali čim prej. Slovenska vlada ga bo predvidoma obravnavala 4. januarja 2007. Foto: RTV SLO
Andrej Vizjak
Minister za gospodarstvo meni, da bo odprava dolga prispevala k večji blagovni menjavi med državama v prihodnje. Foto: RTV SLO
Dogovor o kliringu

Finančni minister Andrej Bajuk je pojasnil, da je seznam blaga in storitev opredeljen s posebnim protokolom, ki ga usklajujeta ministrstvi za gospodarstvo in finance obeh držav. Minister Vizjak meni, da je poleg gospodarskih storitev in opreme za industrijo precej verjetno poplačilo v naložbah v energetiki ali vojaški opremi, dolga pa ne bo mogoče vračati v surovinah in borznem blagu, s čimer je izključena možnost poplačila z naftnimi derivati.

Vračilo bo potekalo pod konkurenčnimi pogoji na mednarodnih trgih, če pa se ne bo mogoče dogovoriti o konkurenčnih pogojih, bo Rusija morala dolg plačati v gotovini. Odplačilo v gotovini predvideva tudi plačilo obresti v višini libor plus 0,5 odstotka na letni ravni, Rusija pa bi morala znesek poravnati v 30 dneh po izteku triletnega obdobja.

Minister za gospodarstvo je prepričan, da državi s tem zapirata pomembno vprašanje, ki se je vleklo 15 let. Sporazum takrat "ni bil nobeni strani v ponos", vsa ta leta pa je čas delal za rusko stran, ker je bil dolg neobrestovan - s tem pa vsako leto manjši. Slovenija bi morala v teh letih pridobiti 5 do 7 milijonov dolarjev obresti letno, je prepričan Vizjak.

Tokratni sporazum naj bi bil boljši od tistega, ki sta ga državi parafirali leta 2004, saj je skrajšal obdobje poplačila s 7 let na 3. Sporazum pred dvema letoma ni bil uresničen, saj je Rusija od njega odstopila.

Vizjak je povedal, da pomeni 129 milijonov dolarjev približno enomesečno blagovno menjavo med državama, saj znaša letna menjava okoli 1,4 milijarde. K rešitvi naj bi precej prispeval majski obisk premierja Janše v Rusiji. Željo po čimprejšnjem sporazumu sta takrat izrazila tudi ruski predsednik Vladimir Putin in premier Mihail Fradkov.

Tudi na ruskem veleposlaništvu so izrazili upanje, da bo sporazum podpisan čim prej, morda že v prvi polovici leta 2007.

Dogovor o kliringu