Tako vrednost izvoza kot vrednost uvoza sta po podatkih, ki jih je objavil državni statistični urad, višja tudi od povprečnih vrednosti mesečnega izvoza in uvoza v letu 2021, in sicer izvoz za 8,4 in uvoz pa za 19,6 odstotka.

Izvoz in uvoz sta bila v medletni primerjavi višja tudi v prvih dveh mesecih leta. Foto: BoBo
Izvoz in uvoz sta bila v medletni primerjavi višja tudi v prvih dveh mesecih leta. Foto: BoBo

Slovenija je približno dve tretjini vsega blaga, izvoženega februarja, izvozila v države članice EU-ja, hkrati pa iz njih uvozila malo manj kot dve tretjini celotnega uvoza blaga. Vrednost v te države izvoženega blaga je znašala 2,4 milijarde evrov ali 21 odstotkov več kot februarja lani. Vrednost uvoza iz držav EU-ja pa je znašala 2,6 milijarde evrov, kar je na letni ravni 32,4 odstotka več.

Tudi obseg trgovanja Slovenije s preostalimi državami je bil večji kot februarja lani. V te države je Slovenija izvozila za 1,2 milijarde evrov blaga ali za 14,2 odstotka več, od tam pa uvozila za 1,5 milijarde evrov blaga ali za 95,7 odstotka več kot februarja lani. "Glede visoke stopnje rasti uvoza blaga iz držav nečlanic velja omeniti, da je bila vrednost uvoza iz teh držav v lanskem letu najnižja prav v februarju," pravijo statistiki.

Pri trgovanju z državami nečlanicami EU-ja so pomemben delež predstavljali t. i. posli oplemenitenja, torej spreminjanje, izdelavo, sestavljanje, izboljšavo in prenovo blaga. Brez teh poslov je izvoz blaga v države nečlanice februarja znašal 0,7 milijarde evrov.

Primanjkljaj v blagovni menjavi je v prvih dveh mesecih znašal eno milijardo evrov, pokritost uvoza z izvozom pa je bila 87,2-odstotna.