Vodja kmetijstva skupine Panvita in direktor družbe Panvita kmetijstvo Branko Virag je v izjavi ob začetku žetve izpostavil, da so na slabšo letino vplivale predvsem raznolike vremenske razmere. Na količino in kakovost pridelka je vplivalo pomanjkanje vlage pozimi, nato spomladanska suša, med bujno vegetacijo je bilo preveč padavin, sledil je še toplotni udar.
Tudi nalivi v zadnjih dveh tednih so prispevali, "da je ogromno posevkov poležanih, kjer se zrno 'pari' in so idealni pogoji za razvoj plesni in toksinov", je opozoril Virag. Ob tem je poudaril pomen pravočasno izvedenih agrotehničnih ukrepov. "Kdor jih je izvedel pravočasno, bo imel pšenico povprečne kakovosti, kdor ne, pa bo imel precej manjši pridelek in slabšo kakovost," je opozoril.
Direktor Panvite se je dotaknil tudi razmer na trgu, kjer se že kažejo nižje cene pšenice, saj "smo v Sloveniji priča izredno močnemu vdoru žit iz Ukrajine in črnomorskega bazena, cene so padle, glede na lani tudi za polovico". Kot je za Televizijo Slovenija poročal novinar Bojan Peček, je Mlinopek na primer dobil ukrajinsko ponudbo, v kateri so cene moke nižje celo od lanskih odkupnih cen slovenske pšenice. Za kmete to pomeni alarm, za potrošnike pa strah, da bomo jedli kruh iz ukrajinske moke vprašljive kakovosti. "Kar se tiče ukrajinske pšenice, smo pri Mlinopeku vsa leta previdni in ne želimo delati z nobeno žitarico, ki prihaja iz Ukrajine," je ob tem pojasnil direktor Mlinopeka Jože Pojbič.
O razmerah na trgu, na katere močno vpliva dogajanje v Ukrajini, v Panviti pravijo, da je to trend, ki se mu bodo morali prilagoditi. Od kmetov, s katerimi imajo sklenjene dolgoročne pogodbe, bodo v Panviti odkupili od 5000 do 7000 ton poljščine, kar je za tretjino manj kot lani. Ob tem je dejstvo, da bodo cene v času letošnjega odkupa izredno nizke, je dejal Virag, ki pričakuje, da bodo "verjetno vsi pridelovalci pšenice končali v rdečih številkah".
Odkupna cena pšenice sicer še ni določena, bi si pa po njegovih besedah pridelovalci želeli, da bi razliko nadomestila država. Panvita bo nadaljevala lastno pridelavo žit, Virag pa je tudi zagotovil, da bo letos pridelana in odkupljena pšenica ostala na slovenskih tleh, saj imajo dovolj zmogljivosti za skladiščenje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje