Zaradi negotove usode Teša 6 so se na skupni izredni seji sešli svetniki občin Šoštanj, Velenje in Šmartno ob Paki. Odločno nasprotujejo, da bi družbe energetske dejavnosti dokapitalizirali tuji vlagatelji.
Med dvourno razpravo so svetniki ocenili, da bi omenjena dokapitalizacija povzročila dolgoročne negativne okoljske, socialne in ekonomske posledice v Šaleški dolini ter v celotni Sloveniji.
Pričakujejo uporabno dovoljenje do 15. 2. 2016
Od investitorja Teša in skrbnika Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) svetniki pričakujejo, da bosta projekt gradnje Teša 6 vodila skladno s predstavljenim terminskim načrtom ter zanj pridobila uporabno dovoljenje do 15. februarja 2016.
Kot so povedali občinski svetniki, ki dvema občanoma, ki nasprotujeta gradnji Teša 6, niso dovolili razprave, bodo v Šaleški dolini odkopavali premog in proizvajali električno energijo po letu 2015 pod pogojem, da bo sočasno izvedena kakovostna in celovita sanacija zraka, vode in tal, ter se bodo odpirala nadomestna delovna mesta s pomočjo projektov, ki bodo podprti od lokalnih skupnosti, Premogovnika Velenje in Teša.
Svetniki tudi menijo, da morajo prebivalcem Šaleške doline Premogovnik Velenje, Teš in njuni lastniki zagotoviti pogoje za svoje življenje in nadaljnji razvoj v ekološko urejenem ter zdravem okolju.
Svetniki pričakujejo pojasnila o usodi naložbe
Dobavitelj glavnine tehnološke opreme, francoski Alstom, je napovedal, da se bo 17. junija začasno umaknil z gradbišča, če Teš do takrat ne bo pridobil 440-milijonskega državnega poroštva. Okoli 250 delavcev bi tako moralo zapustiti gradbišče, projekt pa bi se zaustavil za največ štiri mesece, kar posledično pomeni poznejšo priključitev v sistem in višje stroške projekta.
Državni zbor pa na junijsko zasedanje, ki se je začelo danes, ni uvrstil predloga zakona o državnem poroštvu za posojilo za šesti blok šoštanjske termoelektrarne. Občinski sveti so na seji pozvali DZ, da brez škodljivega odlašanja nadaljuje obravnavo predloga zakona o poroštvu za Teš 6, s katerim bi država jamčila za 440 milijonov evrov posojila Evropske investicijske banke.
Na sejo so povabili tudi premierja Janeza Janšo, ministra za infrastrukturo Zvonka Černača in predstavnike Agencije za upravljanje kapitalskih naložb, ki je pretekli teden poslala vladi ugotovitve strokovne komisije o dozdajšnjem vodenju naložbe v Teš 6. Vabilu se ni odzval nihče, svetniki pa od njih pričakujejo pojasnila, kakšna bo usoda naložbe.
"Nesprejetje zakona bi imelo posledice za premogovnik"
Je pa na seji sodeloval direktor Premogovnika Velenje Milan Medved. Pojasnil je, da se že nekaj časa intenzivno pripravljajo na zagotavljanje pogojev za ceno premoga, ki bo omogočala konkurenčno proizvodnjo električne energije v Tešu 6. Prepričan je, da je izhodiščna cena 2,25 evra za gigadžul v letu 2015 uresničljiva.
Opozoril je, da bi ob neizgradnji Teša 6 in predčasnem zapiranju premogovnika v globinah Šaleške doline ostalo več kot 80 milijonov ton odkopnih zalog premoga, nesprejetje zakona o državnem poroštvu in zaustavitev projekta pa bi imela velike posledice tudi na delovanje Premogovnika Velenje.
Širclja zanima končna cena
Poslanec SDS-a in predsednik odbora DZ-ja za finance in monetarno politiko Andrej Šircelj pa je na novinarski konferenci pozval vodstvi HSE-ja in Teša, da čim prej, najpozneje pa do 18. junija, dostavita informacijo o končni ceni Teša 6 in ceni montaže glavne tehnološke opreme.
Prav tako je vodstvi pozval, naj podata informacijo o tem, ali je podpisano pogodbo s Premogovnikom Velenje o dobavi lignita po najvišji ceni 2,25 evra na gigadžul dejansko obravnaval nadzorni svet.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje