Kot so v današnjem sporočilu za javnost zapisali v Termoelektrarni Šoštanj (TEŠ), je skupna vrednost pogodbenih del projekta izgradnje TEŠ-a 6 po tekočih cenah 1,174 milijona evrov, pri čemer so že danes ali pa še bodo slovenski izvajalci vključeni z najmanj 21 odstotki te vrednosti oziroma z 246 milijoni evrov.
Slovenska podjetja, ki so po navedbah TEŠ-a v projekt vključena že od samega začetka, so Primorje, RGP, Cigrad, konzorcij Rudis - Esotech – Doberšek in Rudis.
"Pogajanja z Alstomom glede dodatne vključitve slovenskih podizvajalcev še potekajo in se lahko potencial 21-odstotnega deleža še poveča. To pa v časih gospodarske in finančne krize, ki le počasi izzveneva, ni zanemarljiv podatek," poudarja direktor TEŠ-a Simon Tot.
"Le podjetja, ki dosegajo ustrezne standarde, bodo lahko tudi v prihodnje kandidirala na razpisih, in to pod enakovrednimi pogoji kot ostala podjetja. Seveda pa bo pri tem pomemben dejavnik tudi cenovna konkurenčnost," še poudarjajo v TEŠ-u.
Minister za razvoj Mitja Gaspari je v četrtek namreč izrazil skrb, da je domača udeležba pri projektu le okoli petodstotna. To je Gaspari označil kot sramoto za investitorja.
"TEŠ 6 je treba ustaviti"
Svet za trajnostni razvoj, ki je posvetovalno telo vlade, je v svojem stališču do nacionalnega energetskega programa poudaril, da v nobenem primeru niso primerni scenariji, ki vključujejo projekt TEŠ 6.
Na današnji seji v Ljubljani so zato sprejeli sklep, v skladu s katerim bodo vladi predlagali, da do sprejema nacionalnega energetskega programa ustavi vse postopke, povezane s tem projektom.
Svet za trajnostni razvoj meni tudi, da je prezgodaj ocenjevati potrebo po izgradnji drugega bloka Nuklearne elektrarne Krško.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje