S Krkinimi delnicami je bilo sklenjenih natanko dvesto poslov, najvišji pri 1.180 evrih (3,5 odstotka nad petkovim tečajem), zadnji pa pri 1.170 evrih. Foto: RTV SLO
S Krkinimi delnicami je bilo sklenjenih natanko dvesto poslov, najvišji pri 1.180 evrih (3,5 odstotka nad petkovim tečajem), zadnji pa pri 1.170 evrih. Foto: RTV SLO
Newyorška borza vrednostnih papirjev
Tujini je prejšnji teden prinesel veliko olajšanje, nihče pa si ne upa trditi, da je pretresov res konec. Foto: EPA

Krka je bila z dvema milijonoma evrov najprometnejša delnica. V pričakovanju cepitve v razmerju 1:10 (zgodilo se bo do naslednjega ponedeljka) je cena poskočila do 1.180 evrov. S cepitvijo bodo delnice dostopne več vlagateljem, zato je od septembra pričakovati večje povpraševanje. Gorenje je v bilo v enem poslu vredno že 49 evrov, kar je 6,3 odstotka nad gladino. Špekulacij, celo o prevzemu velenjskega podjetja, ne manjka, Zgolj objava polletnih rezultatov ne more biti podlaga za tako divjo rast.

SBI20 dobrih sto točk od meje 12 tisoč
V prvi kotaciji je več kot odstotek pridobila še Intereuropa, vendar ob zelo nizkem prometu. Preostali slovenski blue-chipi so bolj kot ne ostali pri petkovih vrednostih. Dražje so še delnice Aerodroma (podjetje se želi povezati z Deutsche Bahn in sodelovati v nastajajočem logističnem holdingu), Mercatorja, Pivovarne Laško in Save, cenejše pa delnice Luke, Telekoma, Merkurja, Petrola in Istrabenza. Slovenski borzni indeks (11.898 točk) se je zvišal za 0,7 odstotka, podobno tudi indeks PIX (7.056 točk), potem ko so se za več kot odstotek podražili sklad NFD, KD id in oba Infondova ida.

Evropa dopoldne nadaljevala pozitivni niz
Indeks Dow Jones (13.378 točk) se je v petek zaradi spodbudnih makroekonomskih objav, ki vračajo upanje, da ZDA nikakor ne grozi recesija, zvišal za 1,1 odstotka, v vsem tednu pa za 2,3 odstotka. Nov teden se je tako na azijskih kot evropskih trgih začel rahlo pozitivno. Evropi se tako obeta sedmi zaporedni plus, vendar pa je promet precej nizek. Vlagatelji so še naprej previdni in čakajo sveže podatke, kako huda je kriza na ameriškem trgu drugorazrednih hipotekarnih posojil in kam bodo šle obresti. Evropska centralna banka naj bi septembra obresti pustila nespremenjene.

T. O.