Obtožbe proti ravnanju Wal Marta z delavci se vrstijo nenehno. Foto: EPA
Obtožbe proti ravnanju Wal Marta z delavci se vrstijo nenehno. Foto: EPA
Metro z nakupom računa na še večji tržni delež na sicer zelo ostrem nemškem trgu. Foto: EPA

Ameriški velikan se ni znašel na tem evropskem tržišču, pri doseganju rezultatov, po katerih slovi, pa ga je ovirala predvsem stroga delovna zakonodaja, ki ščiti zaposlene pred zlorabami. Obtožbe o izkoriščanju delavcev v tem podjetju so skoraj vsakodnevna stvar.

Na oster nemški trg so vstopili pred osmimi leti. Zgradili so 85 trgovskih središč, umik pa jih bo stal milijardo dolarjev. To je že drugi umik Wal Marta iz neke države v dveh mesecih.

Trg, ki ga zdaj hočejo osvojiti, je Kitajska, pogledujejo pa tudi proti Južni in Srednji Ameriki ter Indiji, kjer delovna zakonodaja še ni tako "dobra" do zaposlenih.

Nemški trg je bil nočna mora za Wal Mart že od prvega dne, saj jih je poleg stroge zakonodaje teplo tudi nerazumevanje nemških nakupovalnih navad in okusa. Že pred odločitvijo o odhodu so morali zapreti številne manjše trgovine po državi. Lani so v Nemčiji sicer prodali za dve milijardi evrov blaga.

Prehrambeni trg je v Nemčiji vreden kar 130 milijard evrov. Od tega Metro proda za slabih 10 milijard blaga. Po nakupu Wal Martovih trgovin bo skupaj imel 670 trgovin, zato računa na večji tržni delež. Trg sicer v Nemčiji obvladujejo še Rewe, Lidl in Aldi.