Foto:
Foto:
Protesti pred zasedanjem WTO-ja v Ženevi
EU meni, da je predlog WTO-ja dobra osnova za pogajanja.

Trgovinske partnerice bodo poskušale doseči to, kar jim ni uspelo septembra lani v mehiškem Cancunu, saj se zavedajo, da bo v nasprotnem primeru sledil večmesečni ali celo večletni zastoj v pogajanjih. Uresničitev predlogov o nadaljnjem sproščanju svetovne trgovine bi prispevala stotine milijard dolarjev, kar bi navsezadnje močno okrepilo tudi gospodarstva držav v razvoju.

WTO predlaga odpravo izvoznih subvencij za kmetijstvo
Predlog WTO-ja za nadaljevanje pogajanj vsebuje smernice glede kmetijskih izvoznih subvencij in zmanjševanja preostalih oblik zaščitnih ukrepov. Ob morebitnem dogovoru naj bi na ministrskem zasedanju v Ženevi začeli tudi pogajanja o poenostavitvi carinskih formalnosti.

Bistvo predloga WTO-ja je sistem, ki bi zagotovil, da bi se višje uvozne dajatve znižale za večji delež kot nižje. Ob tem pušča državam prostor, da se odločijo za nižje znižanje za izdelke, ki jih obravnavajo kot 'občutljive'. Predlog predvideva tudi odpravo vseh izvoznih subvencij za kmetijstvo do datuma, ki naj bi ga dosegli v pogajanjih. S tem so, kot ugotavljajo poznavalci, pustili odprto pot EU-ju, ki nikakor ne bi privolila v popolno odpravo subvencij. Hkrati pa, tako zahteva WTO, morajo ZDA in Kanada opustiti sheme pomoči, ki veljajo za domače kmetijske izvoznike.

Predlog je večina držav članic pozdravila, vendar pa ga nekatere države - predvsem pretežno uvozno usmerjene, kot sta Švica in Japonska - še preučujejo. Tudi manj razvite članice WTO-ja so do predloga zadržane, Indija pa je že glasno izrazila nezadovoljstvo in dejala, da bo za sprejetje dogovora potrebno nekoliko več truda. Kanada ima resne pomisleke na besedilo, ki se nanaša na kmetijski del, predvsem glede strožje ureditve poslovanja državnih družb.

Stališče Evropske unije
Na pogajanjih bo Evropsko unijo po pogodbi zastopala Evropska komisija. Ta je prejšnji teden predlog ocenila kot "dober temelj" za pogajanja, pri čemer bo treba nekatere stvari še "razjasniti". Zunanji ministri Unije pa so se na ponedeljkovem izrednem zasedanju v Bruslju predvsem na vztrajanje Francije zavzeli za bolj uravnotežen sporazum, še zlasti za področje kmetijstva. "Če se Evropska unija odreče vsem izvoznim nadomestilom za kmetijske izdelke, naredi s tem velikanski korak. Nič nadomestil je izjemno natančna opredelitev. Zato zahtevamo jasne koncesije drugih držav - te morajo ustrezati temu, kar ponuja EU," je po pogovorih dejal evropski komisar za trgovino Pascal Lamy.

Kmetijski del predloga je najspornejši za Francijo, ki je ob podpori Belgije, Irske, Madžarske in Poljske močno kritična predvsem do dela, ki govori o odpravljanju kmetijskih subvencij v najbolj razvitih državah in o nižanju izvoznih nadomestil za kmetijske izdelke.

Vajgl: Predlog WTO-ja je dobro politično izhodišče
Slovenski zunanji minister Ivo Vajgl je po ponedeljkovem srečanju vodij diplomacij EU-ja dejal, da je predlog WTO-ja "dobro politično izhodišče za nadaljevanje pogajanj"."Ključni interes Slovenije je, da se pri kmetijstvu oblikuje uravnotežen dokument, to pomeni, da se na pogajanjih v Ženevi dosežejo enakovredne koncesije drugih pomembnih razvitih držav in držav v razvoju," je poudaril Vajgl.

Libija kandidatka za članstvo v WTO-ju
Svetovna trgovinska organizacija (WTO) je soglasno potrdila kandidaturo Libije za članstvo v organizaciji. Prošnje za začetek pristopnih pogajanj so pri WTO-ju vložili tudi Iran, Sirija in Afganistan, vendar pa ZDA vztrajno blokirajo potrditev prošnje Irana, o vlogah ostalih dveh držav pa WTO sploh še ni razpravljala.