V tretjem četrtletju lani, za katero so zadnji podatki državnega statističnega urada, je bilo s stanovanjskimi nepremičninami v Sloveniji 1.800 transakcij, kar je bilo dobre tri odstotke manj kot v drugem četrtletju in skoraj 14 odstotkov več kot v tretjem četrtletju predlani.
"Leto 2014 je bilo po prometu boljše kot leto 2013. Kupci so siti čakanja in prodajalci so postali bolj realni glede cen - tisti, ki želi prodati, bo ceno znižal oz. prilagodil trgu," meni nepremičninski posrednik pri družbi ABC nepremičnine Alen Komić.
Direktor Zbornice za poslovanje z nepremičninami pri GZS-ju Dejan Papež je povedal, da je promet z novogradnjami padal, da pa je bilo pri rabljenih nepremičninah opaziti nekaj več dejavnosti in da so se cenovna pričakovanja prodajalcev rabljenih stanovanj približala pričakovanjem kupcev.
Trend zniževanja cen
Lani se je nadaljeval trend zniževanja cen. V prvem četrtletju so se glede na enako obdobje predlani znižale za 6,6 odstotka, v drugem četrtletju za 9,8 odstotka, v tretjem četrtletju pa za 5,4 odstotka. Glede na povprečje leta 2010 so bile po četrtletjih nižje za od 13 do 17 odstotkov.
Po podatkih Geodetske uprave RS (Gurs) je v prvem polletju povprečna cena stanovanja znašala 1.500 evrov na kvadratni meter, povprečna cena eno- in dvostanovanjskih hiš z zemljiščem pa 106.000 evrov.
Okoli dve tretjini vseh transakcij predstavljajo prodaje rabljenih stanovanj. Cene teh so se v prvem in drugem četrtletju na letni ravni znižale za skoraj 10 odstotkov, v tretjem pa za osem odstotkov.
Tudi cene novih stanovanj, s katerimi je bilo lani od 120 do 130 transakcij na četrtletje, so se znižale. V prvem četrtletju so bile glede na enako predlansko obdobje nižje za dobrih šest odstotkov, v drugem četrtletju za skoraj 15 odstotkov, v tretjem četrtletju pa za en odstotek.
Cene rabljenih hiš, s katerimi je bilo na četrtletje od 300 do 430 transakcij, so se po četrtletjih na letni ravni znižale za tri, sedem in štiri odstotke. Cene novih družinskih hiš, s katerimi je okoli 30 transakcij na četrtletje, pa so v prvem četrtletju porasle za dva odstotka, v drugem upadle za manj kot odstotek, v tretjem pa se znižale za šest odstotkov.
Gurs bo oceno za celotno leto 2014 podal v letnem poročilu konec marca. Na podlagi polletnih podatkov pa pravijo, da cene stanovanjskih nepremičnin še vedno kažejo trend zmernega padanja, ki je močnejši pri novih stanovanjih, medtem ko se na sekundarnem trgu ponekod kažejo znaki zaustavljanja trenda.
DUTB začel prodajati stanovanja
V Družbi za upravljanje terjatev bank (DUTB), ki je konec lanskega novembra začela prodajati nepremičnine, zaznavajo okrevanje nepremičninskega trga in menijo, da se bo trend nadaljeval tudi v letu 2015.
DUTB je začel prodajati nepremičnine, ki jih ima v lasti, in objavljati informacije o dražbah nepremičnin v stečajih, kjer ima svoje terjatve. Za zdaj ima v lasti okoli 40 nepremičnin, od teh jih je okoli 30 že na prodaj prek spletne strani DUTB-ja (največ zemljišč za gradnjo), za preostale še potekajo pregledi.
Na Gursu pravijo, da bodo glede na napovedano politiko DUTB-ja njegove nepremičnine prihajale na trg postopoma in po aktualnih tržnih cenah. "Velikih razprodaj večjih količin zemljišč in stanovanj tako ne gre pričakovati, tako da ponudba DUTB-ja verjetno neposredno ne bo bistveno vplivala na nepremičninski trg," ocenjujejo na Gursu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje