Ko so v Pergamonovem muzeju na začetku 20. stoletja na novo sestavljali znamenita Ištarina vrata, so si pomagali prav s fotografijami. Vse kamne so sicer skrbno označili, vendar pa so jim fotografije omogočile gotovost, da vrata zares stojijo tako kot v času babilonskega kralja Nebukadnezarja II., ki je naročil gradnjo vrat. Prav arheološke raziskave so bile pomemben povod za razvoj arhitekturne fotografije, katere začetke razkriva Muzej fotografije v Berlinu. Zgodnje fotografije gotskih katedral, kot je fotografija katedrale v Elyju Fredericka Henryja Evansa, so spodbujale v 19. stoletju že tako gorečo razpravo o vzornosti starih slogov; fotografije bambusnih koč so se 'vmešale' v priljubljeno razpravo o prvobitnem divjaku in njegovi kulturi, fotografije sodobne arhitekture, kakršna je fotografija stuttgartske veleblagovnice Schocken, pa so spodbujale občudovanje novih gradbenih tehnik, ki so ustvarjale nova velemesta.
150 let fotografije v berlinskih muzejih
Razstava Ein neuer Blick: Architekturfotografie aus den Staatlichen Museen zu Berlin (Novi pogled: Athitekturna fotografija iz berlinskih državnih muzejev) predstavlja nekaj vrhuncev iz bogate fotografske zbirke berlinskih državnih muzejev, ki sicer vsak zase hranijo manjše fotografske zbirke. Te namreč ilustrirajo raziskovalne preboje zadnjih 150 let na področjih, za katera so pristojni posamezni muzeji, nova razstava pa je prvi rezultat kritične obravnave skupne fotografske dokumentacije skoraj 20 muzejev, ki so povezani v omrežje državnih berlinskih muzejev. Na področju arhitekturne fotografije, ki je tokrat v ospredju, sta bila sicer najbolj aktivna Muzej umetne obrti in Pergamonov muzej; v zadnjem med drugim najdemo zbirko islamske umetnosti, del antične zbirke in zbirke bližnjevzhodnih kultur.
Kot vrhunce razstave v Muzeju fotografije izpostavljajo fotografije pariške katedrale Notre-Dame bratov Bisson, templa Abu Simbel Johna Beasleyja Greena, kolonialne arhitekture v ZDA Franka Cousinsa in fotografijo nemške nove stvarnosti (Neue Sachlichkeit) Alberta Renger-Patzscha in Wernerja Mantza. Razstava bo na ogled do 5. septembra.
Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje