Jenko se je rodil 27. oktobra 1835 v Podreči pri Mavčičah in umrl 18. oktobra leta 1869 v Kranju, kar pomeni, da sta datuma začetka in konca Jenkovih dnevov vezana na datuma njegove smrti in rojstva.
Tradicionalne Jenkove dneve pripravlja Zavod za turizem in kulturo Kranj skupaj s partnerji. Kot so sporočili z zavoda, že več let povezujejo različne deležnike v skupino, ki se trudi temu pesniku dati mesto, ki mu med ustvarjalci pisane besede pripada. K projektu se priključujejo Društvo slovenskih pisateljev, Kulturno društvo Simona Jenka – Šmonca Mavčiče, kranjska izpostava Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti, Layerjeva hiša in Mestna knjižnica Kranj.
Od pesmi prek tetovaž do knjige in performansa
Letošnje Jenkove dneve drevi ob 19. uri v Kavarni Layer odpirajo z razstavo Dejan Koban: pre_več. Gre za 49 tetovaž 49 kratkih pesmi avtorjev različnih narodnosti, tetoviranih na kožo pesnika Dejana Kobana. Večletni body art projekt se je tako rekoč utelesil tudi v knjižni izdaji – in zdaj še v razstavi. Uro pozneje bo na istem prizorišču sledil še literarno-glasbeni performans, ki je nastal v okviru rezidence projekta Dvocikel, na katerem bo Koban nastopil z glasbeno in zvočno umetnico Kikiriki (Nina Farič).
Tokratni Jenkovi dnevi prinašajo še vrsto drugih dogodkov – od predstavitev pesniških zbirk in literarnih večerov do literarnih delavnic in literarne čajanke. 22. oktobra bo med drugim v Mestni knjižnici Kranj potekal glasbeno-literarni večer s kantavtorico Ditko in pesnikom Ferijem Lainščkom. 26. oktobra se bo mogoče znova udeležiti pohoda po poti Jeprškega učitelja od Drulovke do Podreče, v Stolpu Škrlovec pa bo potekalo tekmovanje v slamovski poeziji.
Kdo bo slavil kot Jenkov nagrajenec?
Jenkovi dnevi se bodo sklenili 28. oktobra v Mestni knjižnici Kranj s slavnostno podelitvijo Jenkove nagrade, ki jo Društvo slovenskih pisateljev podeljuje za najboljšo pesniško zbirko zadnjih dveh let. Tokrat so nominirani Aleš Berger, Borja Bolčina, Miljana Cunta, Ivan Dobnik, Robert Simonišek in Denis Škofič. Ob tej priložnosti bodo nominiranci predstavili svoje ustvarjanje, s čimer bo dogodek omogočil globlji vpogled v sodobno poezijo, kjer bodo ustvarjalci sami osvetlili občutja svojih del, še piše v napovedi.
Simon Jenko se je leta 1935 rodil kot najstarejši otrok siromašnim kmečkim staršem. Otroštvo je preživel v bližnjih Prašah. Stric, frančiškan Nikolaj, mu je omogočil šolanje na novomeški gimnaziji. Zadnji dve leti gimnazije je končal v Ljubljani. Leta 1855 je na željo staršev in zaradi pomanjkanja denarnih sredstev odšel na študij bogoslovja v Celovec, čeprav je želel študirati filozofijo na Dunaju. Leta je 1857 prestopil na pravno fakulteto na Dunaju, ki pa je ni dokončal. Pozneje je delal v odvetniških pisarnah v Kranju in Kamniku.
Že v gimnazijskih letih je objavljal v časopisu Vaje in bil vodilni pesnik tega literarnega krožka. Pisal je pesmi o domovini, veliko njegovih del je tudi ljubezenskih, bivanjskih in refleksivnih. V liriki se je odmaknil od prešernovske romantike in pesnil pod vplivom poznoromantičnih pesmi Heinricha Heineja. Njegova najbolj znana prozna dela so karakterne novele, kot so Spomini, Tilka in Jeprški učitelj. Umrl je leta 1869 zaradi možganskega vnetja.
Jenkova drža je bila moderni subjektivizem in kljubovanje moralnovzgojnim načelom, ki so obvladovala javno mnenje in odločala tudi o objavljanju. Izdajo njegove zbirke Pesmi 1865 so odklonili vsi ljubljanski tiskarji in založnik Janez Giontini, ki ga je pridobil prijatelj Levstik, jo je moral natisniti v Gradcu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje