Beneški bienale je prvič imenoval Afričanko za kustosinjo znanega festivala sodobne umetnosti. Švicarsko-kamerunska kuratorica Koyo Kouoh prevzema vodenje 61. bienala, ki bo v Benetkah potekal od aprila do novembra 2026.
Koyo Kouoh, ki se je rodila leta 1967 v Kamerunu, v najstniških in dvajsetih letih pa se je izobraževala v Zürichu v Švici, je od leta 2019 izvršna direktorica Muzeja sodobne umetnosti Zeitz Africa (MOCAA) v Cape Townu v Južni Afriki, ki hrani največjo zbirko sodobne umetnosti v Afriki. Leta 2015 jo je New York Times označil za "eno najvidnejših afriških umetniških kustosinj in menedžerk", med letoma 2014 in 2022 pa jo je portal ArtReview vsako leto uvrstil med 100 najvplivnejših ljudi v svetu sodobne umetnosti.
Kouoh bo nasledila brazilskega kustosa Adriana Pedroso, ki je letošnji bienale zaznamoval z naslovom Tujci povsod in po poročanju Guardiana izzval mešane odzive. Pedrosa je bienale zastavil kot praznovanje migracij in nepripadnosti in medtem ko so nekateri pohvalili prevpraševanje zahodnjaškega umetniškega kanona, so ga kritiki opisali kot pretirano pridigarskega.
Pietrangelo Buttafuoco, sicilijanski novinar, ki je novembra lani prevzel mesto novega predsednika bienala, je odkrit podpornik skrajno desne premierke Giorgie Meloni, zato so se nekateri bali, da bo posegel v način kuriranja bienala. Gennaro Sangiuliano, nekdanji minister za kulturo, se je zavzemal za manj mednaroden obseg razstave in vztrajal, da je beneški bienale v temelju italijanski.
"Imenovanje Koyo Kouoh za umetniško vodjo oddelka za vizualne umetnosti je priznanje širokega obzorja vizije v porajajočem se dnevu, bogatem z novimi besedami in očmi," je dejal v torkovi izjavi. "Z njo bienale v Benetkah potrjuje to, kar ponuja svetu že več kot stoletje: biti dom prihodnosti."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje