Pivovarna je obratovala na upravni enoti oz. guberniji Sohag, najverjetneje že v času vladarja Narmerja ‒ to pomeni leta 3100 pr. n. š., je Ministrstvo za antikvitete pojasnilo v sporočilu za javnost. To pomeni, da je stroka naletela na najstarejšo pivovarno v Abidosu.
Obredna pijača pogrebov in žrtvovanj
Zasluge za odkritje ima egiptovsko-ameriška arheološka odprava. Eden od njenih vodij, Matthew Adams z Univerze v New Yorku, verjame, da so v pivovarni varili pivo za uporabo pri pogrebnih slovesnostih za prve egipčanske vladarje. Prejšnja izkopavanja na tem področju so že pokazala, da so pivo uporabljali tudi pri obredih žrtvovanja.
Pivovarna je bila razdeljena na osem velikih oddelkov za proizvodnjo piva. Na vsakem od njih so imeli 40 lončenih posod, v katerih so greli mešanico žit in vode, je v izjavi za javnost razložil Mustafa Wazizi, generalni sekretar odbora za antikvitete. Po trenutnih izračunih je čisto mogoče, da je pivovarna lahko naenkrat proizvedla do 22.400 litrov piva.
Egipt znova rešuje svoj turizem
Egiptovski Urad za antikvitete v zadnjem času s posebno vnemo in ažurnostjo predstavlja novoodkrite artefakte, saj se trudijo vrniti obiskovalce v državo, ki jo je močno prizadel upad turizma zaradi pandemije covida-19. Marca lani so bile prekinjene mednarodne letalske povezave, muzeji in arheološka najdišča pa so zaprli vrata. Komercialni poleti so se julija sicer vrnili, a število turistov v Egiptu je lani padlo na pičlih 3,5 milijona. (Za primerjavo: v letu 2019 je Egipt obiskalo več kot 13 milijonov turistov.) Mednarodni denarni sklad je za fiskalno leto 2020 prihodek egiptovskega turizma ocenil na 2,7 milijarde dolarjev (namesto pričakovanih 18 milijard).
Podatek, da so v starem Egiptu varili pivo, sicer ni nov: že v preteklosti so arheološka odkritja znanstvenikom pomagala razumeti starodavni proces proizvodnje te pijače. Delce lončenih posod, ki so jih pri postopku uporabljali Stari Egipčani, so odkopali tudi na najdišču v Tel Avivu. Trenutni kraj izkopavanj, Abidos, je v preteklosti razkril že številne arheološke zaklade, znan pa je tudi po templjih, denimo po tistem, posvečenem faraonu Setiju I. Leta 2000 so arheologi tukaj odkopali najstarejši znani primerek posebne barke, kakršne so v piramide zakopavali za uporabo v onstranstvu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje