Dotični dokumenti predstavljajo interno korespondenco britanske vlade leta 2002 in 2003 o lastništvu partenonskih marmorjev, znanih pod imenom Elginovi marmorji, ki še zmeraj predstavljajo kamen spotike med Združenim kraljestvom in Grčijo.
Marmorje so iz atenske Akropole na željo diplomata Thomasa Brucea, sedmega grofa Elgina, odnesli leta 1801, grof pa jih je nato prepeljal v London ter leta 1816 prodal britanski vladi. Britanska družba pa že takrat ni bila enotna glede sporno pridobljenih umetnin, saj so jo kljub pozdravom številnih nekateri označili za vandalizem.
Grčija že vse od leta 1941 zahteva, da se dragocenosti vrnejo, saj so po njihovem mnenju ukradene, vendar pa britanske oblasti to vztrajno zanikajo, češ da so bile pridobljene po zakoniti poti. Spor se je dodatno zaostril pretekli mesec, ko je britanski premier Rishi Sunak v zadnjem trenutku zavrnil srečanje s svojim grškim kolegom Kiriakosom Micotakisom.
Dogovori ob začetku tisočletja se pokažejo v drugi luči
In vendar ni vse tako črnogledo: novi direktor Britanskega muzeja, George Osborne, je prvi direktor do zdaj, ki se je javno odzval na razpravo v povezavi s prisotnostjo omenjenih kipov v Britanskem muzeju, ob tem pa celo namignil, da bi lahko državi sklenili kompromis.
Ob začetku 21. stoletja se je sicer že zdelo, da bo spor uvidel luč na koncu predora, ko je Grčija v duhu prihajajočih olimpijskih iger predlagala, da bi partenonske marmorje vrnili v Atene v obliki dolgoročnega posojila. Ob priložnosti so jih namreč želeli razstaviti v Atenah, ob čemer pa so bili kot država celo pripravljeni prezreti vprašanje lastništva.
Istočasno sta takratni britanski ministrski predsednik Tony Blair in njegova vlada okrepila lobiranje, da London leta 2012 gosti olimpijske igre, Blairova glavna svetovalka za kulturo, medije in šport, Sarah Hunter, pa je ministrskemu predsedniku aprila 2003 poslala dopis, v katerem je zapisala, da "obstajajo dobri razlogi za spremembo pristopa" glede marmorjev, vladi pa predlagala, da "zasebno in javno spodbudi" muzej, "da najde namestitev (za partenonske marmorje) v prihodnjih 12 mesecih".
Izkazalo se je, da je bila nenadna sprememba britanskega položaja še kako strateška, saj bi lahko kompromis z Grčijo predstavljal "močen pogajalski adut" pri glasovanju Mednarodnega olimpijskega komiteja za igre 2012, s katerimi se je spogledovala britanska vlada.
Ob tem je Hunter predlagala tudi podporo predlogu nekdanjega britanskega zunanjega ministra Davida Owna o pogodbi med Združenim kraljestvom in Grčijo, ki bi urejala dogovor o izposoji, na kar je Blair z na roko napisanem zapisu na notici odgovoril z "da". Predlagal je tudi, da bi Owna "pooblastili za pogajanja o tem", in dodal, da bi politični veteran "verjetno lahko pomagal pri Britanskem muzeju, hkrati pa bi bil nekoliko oddaljen od vlade".
Načrt je bil končan neuspešno, saj je muzej le nekaj mesecev pozneje odgovoril, da v nobenem primeru ni mogoče ugoditi zahtevi grške vlade, Velika Britanija pa je kljub temu dosegla svoj cilj in leta 2012 gostila olimpijske igre.
Grki predlagajo rotirajočo razstavo
Spor glede kipov med Grčijo in Združenim kraljestvom tako ostaja še kako aktualen, vendar med državama kljub temu vztrajno poteka dialog. Grška ministrica za kulturo Lina Mendoni je pred kratkim sporočila, da se je država pripravljena ločiti od nekaterih svojih največjih dragocenosti, da bi s tem "zapolnila praznino" v Britanskem muzeju, vendar le pod pogojem, da bodo partenonski kipi iz tega muzeja vrnjeni na njihovo mesto izvora. "Naše stališče je jasno. Če bodo kipi ponovno združeni v Atenah, je Grčija pripravljena organizirati rotirajoče razstave pomembnih starin, ki bi zapolnile praznino," je povedala v pogovoru za časopis The Guardian.
Kljub obotavljanju britanske vlade pa so vrnitvi kipov po zadnjih raziskavah naklonjeni tudi prebivalci Združenega kraljestva, saj jih je v anketi YouGov, ki je bila objavljena julija 2023, kar 64 odstotkov izrazilo strinjanje z vrnitvijo kipov v državo njihovega izvora.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje