V Zgornji Savinjski dolini je teren še nedostopen, glede na posnetke v medijih pa predvidevajo, da bo škoda na objektih kulturne dediščine precejšnja.
Laško, ki je območje naselbinske dediščine, je pod vodo, zato domnevajo, da bo škoda nedvomno ogromna. Staro trško jedro Šoštanja in mestno jedro Velenja, oba primera naselbinske kulturne dediščine, pa sta jo, kot trenutno kaže, odnesla brez hujših posledic, pa opažanje konservatorjev navaja ministrstvo za kulturo, kjer z vseh koncev države zbirajo informacije o poškodovani in uničeni kulturni dediščini.
Z območij, ki jih pokriva območna enota Ljubljana, so močno poškodovani objekti v Škofji Loki in Poljanski dolini, drugje niso oziroma so poškodbe manjše.
Kot smo že poročali, so poplave med drugim prizadele škofjeloško enoto Zgodovinskega arhiva Ljubljana, kjer so poškodbe utrpeli štirje tekoči metri gradiva, uspešno pa so na varno premestili približno 35 tekočih metrov ogroženega gradiva. Poplavilo je tudi objekt Stare železarne na Ravnah na Koroškem, kjer so že v soboto, potem ko je voda odtekla, začeli s prostovoljci odstranjevati blato. Zemeljski plaz je povzročil škodo na kulturnem spomeniku državnega pomena in Unescovem spomeniku rudarske hiše v Idriji, kjer je zemeljski plaz hišo zasul z zemljino. Zaradi nevarnosti so na varno preselili vse predmete, razen štirih večjih. Takoj ko bo mogoče, pa bodo šli konservatorji z območne enote ZVKDS-ja Nova Gorica na teren še v Baško grapo ter v smeri Mosta na Soči in Tolmina. Ali so nastale še dodatne poškodbe v partizanski bolnici Franja, še ni znano.
Voda je predrla kritino na strehah nekaterih lokacij Dolenjskega muzeja Novo mesto, vendar muzejski predmeti niso utrpeli poškodb.
Oddahnili so si v številnih muzejih in arhivih
Kljub pripravam na najhujše pa veliko dediščine k sreči ni utrpelo škode. Oddahnili so si v Pokrajinskem muzeju Celje, kjer kljub visokemu vodostaju Savinje ni nastala škoda.
Nepoškodovan oziroma suh je ostal tudi pred kratkim postavljen razstaviščni paviljon arheoloških najdb, ki so predstavljene javnosti in situ na Glavnem trgu v Celju. Protipoplavni ukrepi so opravili svojo nalogo in zaščitili objekt pred poplavami. Muzej naj bi predvidoma že jutri znova odprl vrata za obiskovalce.
Škoda po zadnjih informacijah ni nastala niti v Zgodovinskem arhivu Celje – vodostaj bližnje Voglje je danes vidno padel in ocenjujejo, da je nevarnost mimo. V Pokrajinskem muzeju Ptuj - Ormož so imeli le manjše zamakanje s strehe v enoti Ormož. Tudi v kompleksu Ptujskega gradu za zdaj ni nevarnosti. Upajo le, da ne bo nadaljnjega plazenja in podrtja grajskega obzidja.
Konservatorji z ZVKDS-ja z območne enote Maribor poročajo, da v Mariboru in okolici v tem trenutku ni bilo zaznanih večjih posledic škode na objektih kulturne dediščine. Povsem drugačna slika pa je na Koroškem, ki jo prav tako pokriva OE Maribor.
Škodo na Koroškem za zdaj še težko oceniti
Razmere na Ravnah se sicer umirjajo, vendar še vedno obstaja nevarnost plazov, zato se konservatorji ZVKDS-ja do tja še niso prebili. Tudi do Mežice in Prevalj ne, ker je cesta še neprevozna. Kot so izvedeli od domačinov, pa je pod vodo Plečnikov spomenik v Črni na Koroškem. Koroška galerija likovnih umetnosti in Koroški muzej sta s pomočjo zaposlenih in prostovoljcev uspela zavarovati skupni depo v Pamečah pri Slovenj Gradcu. Kot v številnih primerih v lokalnih okoljih se je tudi tu odzvala Občina Slovenj Gradec. Prostore so obložili s protipoplavnimi vrečami, voda se je danes umaknila in tam shranjene umetnine in muzealije so ostale na suhem.
Škoda v Begunjah
Po poročanju konservatorjev z območne enote ZVKDS-ja Kranj je škoda nastala v Begunjah na Gorenjskem – poškodovan je Grad Katzenstein s prostori bolnišnice Begunje (medtem ko Muzej talcev, ki ima prostore v gradu, ni utrpel škode). Škoda za kulturno dediščino pa je nastala tudi v parku gradu, in sicer na Ravnikarjevem spominskem obeležju Grobišče talcev, poškodovana pa je tudi neposredna okolica Plečnikovega paviljona Brezjanka. Prav tako je škoda na obeh pokopališčih. Cel je ostal na srečo tudi most v Ribčevem Lazu ob Bohinjskem jezeru, čeprav je bil v zelo slabem stanju že pred poplavami. Preostale podatke o škodi na Gorenjskem še zbirajo.
Tudi v Loškem muzeju Škofja Loka ne opažajo škode, ker pa niso prehodne dostopne poti, je muzej s svojimi enotami v tem trenutku zaprt.
Preventivni ukrepi v Prirodoslovnem muzeju
Marsikje so prostore preventivno izpraznili zaradi poplav. V Prirodoslovnem muzeju so zaposleni kemikalije iz kletnih prostorov na Prešernovi cesti prenesli v prostor začasnega depoja v drugo nadstropje. Tako niso le zmanjšali morebitne škode, ki bi lahko nastala, ampak preprečili tudi okoljsko onesnaženje. Prostori muzeja so na vseh lokacijah nepoškodovani. Tudi Alpskemu botaničnemu vrtu Julijana v Trenti so vremenske ujme prizanesle.
Za zdaj ni škode v Galeriji Božidar Jakac v Kostanjevici na Krki, kjer upajo, da se razmere ne bodo poslabšale, saj je galerija na območju, ki je poplavno zelo ogroženo. Tudi iz iz Galerije Murska Sobota sporočajo, da nimajo škode.
Podobno sporočajo tudi iz Moderne galerije, kjer je streha, ki je bila v preteklosti poškodovana in pred kratkim obnovljena, vzdržala velike količine padavin. Zaradi resnosti stanja ob naraščajoči vodi so zaposleni Muzeja za arhitekturo in oblikovanje, ki deluje na Fužinskem gradu, tik ob Ljubljanici, preventivno prestavili muzejsko gradivo v višje lege in dodali zapore na vratih. Organizirali so organizirana dežurstva in ves čas spremljali vodostaje reke.
Iz SNG-ja Opera in Balet Maribor so sporočili, da je nekoliko zamakala streha, a ni nič hujšega.
Podatki o stanju in škodi po navedbah ministrstva še niso v celoti zbrani in dokončni, saj se vremenske in hidrološke razmere še vedno niso umirile, prav tako pa tudi teren še ni povsod dostopen.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje