Podelili so tudi Valvasorjeve nagrade, častna priznanja in nagelj.
V utemeljitvi nagrade za življenjsko delo je zapisano, da je strokovno poslanstvo muzejske svetnice Milene Koren Božiček skrb za umetnostnozgodovinsko dediščino, še zlasti prepoznavna je njena permanentna usmeritev v strokovno delo z mladimi umetniki, ki si utirajo pot v kulturni prostor. Ob tem je sistematično gradila kontinuirano programsko usmeritev in s tem prepoznavnost Galerije Velenje. V štiridesetih letih delovanja se je ta razvila v eno od pomembnih kulturnih središč v državi in s svojo bogato zbirko pomembno dopolnjuje likovni patrimonij Slovenije.
Kot še piše, poskuša Milena Koren Božiček pri proučevanju slovenske umetnostne zgodovine poiskati in monografsko obdelati pomembne, a skozi zgodovino nekoliko pozabljene ali spregledane avtorice, kot so Mira Pregelj, Elda Piščanec in Majda Kurnik. Skupaj z Narodno galerijo je tudi pripravila projekt retrospektivne razstave slovenskega kiparja Ivana Napotnika. Poleg tega je dolgoletna članica mednarodnega združenja likovnih kritikov AICA. Sodelovala je tudi pri začetkih revitalizacije starega mestnega jedra Velenja, Vile Mayer v Šoštanju in Galerije Velenje.
Valvasorjevo nagrado za enkratne dosežke je prejela avtorska skupina, ki jo sestavljajo Marjeta Bregar, Jasna Kocuvan Štrukelj, Majda Pungerčar, Majda Rudolf Markovič iz Dolenjskega muzeja Novo mesto ter Jurij Kocuvan (Studio 30) za razstavni projekt 100 let novomeške pomladi. V utemeljitvi je zapisano, da gre za študijski projekt s konceptualno in oblikovno domišljeno razstavo o narodotvornem gibanju, ki so ga pred stoletjem v Novem mestu spodbudili in zaznamovali mladi umetniki.
Za enkratne dosežke je Valvasorjevo nagrado prejela tudi avtorska skupina v sestavi Gorazd Lemajič (vodja projekta), Janka Istenič, Timotej Knific, Boštjan Laharnar, Tomaž Nabergoj, Matija Turk in Peter Turk iz Narodnega muzeja Slovenije za stalno arheološko razstavo muzeja Zgodbe s stičišča svetov. Razstava predstavlja široko časovno obdobje od paleolitika do konca srednjega veka na ozemlju današnje Slovenije. Klasično postavitev jasnih in nazornih panojev dopolnjujejo ambientalne postavitve, multimedija in pedagoški kotički, piše v utemeljitvi.
Valvasorjevo nagrado za enkratne dosežke je dobila še avtorska skupina, ki jo sestavljajo Jana Babšek (vodja projekta in avtorica), Vilja Lukan, Bojan Knific, Anže Bizjak in Boštjan Meglič iz Tržiškega muzeja, Monika Kokalj Kočevar iz Muzeja novejše zgodovine Slovenije, Mojca Turk (MTA Design) in Tadej Pišek (zavod Godot) za stalno razstavo koncentracijsko taborišče Ljubelj/Mauthausen 1943–1945. Razstava obravnava eno najtežjih obdobij v človeški zgodovini. Izjemno dragocena je sporočilnost razstave, pomembna prav za današnji čas, saj razstava opozarja, kaj so vzroki za nastanek skrajnih zgodovinskih dogodkov, in spodbuja strpnost, razumevanje in težnjo po demokraciji, piše v utemeljitvi.
Na 50. podelitvi Valvasorjevih odličij so podelili tudi osem častnih Valvasorjevih priznanj in Valvasorjev nagelj.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje