Po neuspeli januarski dražbi, na kateri so skušali po sodnem odloku vilo z zbirko in vrtovi prodati za 471 milijonov evrov, so zdaj to znižali na 376 milijonov evrov (zakon v Italiji kupcu nalaga tudi kritje 11,49 milijona evrov stroškov za restavratorska dela). Vendar tudi "popust", zanimanje svetovnih medijev in umetnostnozgodovinska vrednost niso k poskusu nakupa spodbudili niti enega samega kupca. Dražba se je hitro končala, "saj niso prejeli niti ene ponudbe", so sporočili iz Fallco Aste, družbe, ki je organizirala spletno dražbo.
Skrb nasprotnikov prodaje, ker da bi tako prišla v zasebne roke, ki javnosti ne bodo omogočile ogleda dela, je za zdaj odveč. Italijanska država obenem kljub pozivom, naj vilo odkupi ter ustrezno zaščiti dragocenosti v njej, za zdaj ni pokazala interesa. Ob tem ni nezanemarljiv podatek, da predstavlja ocenjena vrednost vile četrtino letnega proračuna ministrstva za kulturo. Poleg tega lahko po italijanski zakonodaji vlada uveljavlja predkupno pravico šele po prodaji zasebniku, in sicer v 60 dneh po prodaji in za isto ceno.
Vila, ki obsega 2800 kvadratnih metrov, je bila več sto let rezidenca plemiške družine Ludovisi Boncompagni, po smrti princa Nicola Ludovisa Boncompagnija pa je postala predmet spora med dediči.
Družina Ludovisi Boncompagni je vilo leta 1621 pridobila od prvega lastnika, kardinala Francesca Maria Del Monte. Postavil si jo je leta 1570 kot lovsko vilo. Leta 1597 je naročil stropno poslikavo pri tedaj vzhajajoči slikarski zvezdi rimskega prizorišča Caravaggiu, ki ga je vzel pod svoje okrilje. Iluzionistična upodobitev predstavlja rimske bogove Jupitra, Neptuna in Plutona. Poslikavo so pozneje prekrili in jo znova odkrili šele v 60. letih 20. stoletja med obnovo. Alessandro Zuccari, ki so mu zaupali oceno vrednosti poslikave – ocenjena je na 325 milijonov evrov –, jo je označil kot "zelo nenavadno delo".
Vilo med drugim krasi še stenska poslikava Aurore, ki jo je naslikal Guercino – ta pripada mlajši generaciji baročnih umetnikov, na katere je revolucionarno Caravaggievo slikarstvo pomembno vplivalo (za predstavo, ko je Caravaggio od kardinala prejel naročilo za poslikavo, je bil Guercino star komaj šest let), Michelangelov kip in spiralno stopnišče, ki ga je zasnoval arhitekt Carlo Maderno.
Baročna vila je jabolko spora med prinčevo tretjo in zadnjo ženo Rito Jenrette Boncompagni Ludovisi, ki je v stavbi živela zadnjih 20 let, ter otroki iz prinčevega prvega zakona. V Teksasu rojena Rita in njen mož sta pred moževo smrtjo leta 2018 vilo odprla za javnost. Oporoka določa, da lahko Rita v vili živi do svoje smrti, v primeru prodaje pa se dobiček razdeli med njo in njegove tri sinove. Ti oporoko izpodbijajo.
Civilna iniciativa je sprožila peticijo, s katero 40.000 podpisnikov italijansko vlado poziva, naj kupi posest in jo ohrani v javnem interesu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje