Zbrano muzejsko gradivo usmerja pogled v dogodke izpred stotih let, obenem pa tudi predstavlja drobce iz vsakdanjega življenja v Kraljevini SHS pred stotimi leti. Večina razstavljenih fotografij je iz zbirke časopisa Slovenec, ki jo hrani Muzej novejše zgodovine Slovenije.
Tradicionalne vrednote izgubljale pomen
"Številni dogodki razkrivajo, kako se je spremenilo vsakdanje življenje evropskih prebivalcev in kako globoke posledice je pustila prva svetovna vojna," so zapisali v muzeju. "Splošne življenjske razmere so se le počasi izboljševale, tradicionalne vrednote pa so izgubljale svoj vpliv."
Kot še opisujejo v muzeju, je bil to čas vstopa v "nora" dvajseta leta, ki so jih zaznamovali umetniška iskanja "izgubljene generacije", politične skrajnosti in družbene nestabilnosti.
Plesi in džez v velemestnih središčih
Po njihovih besedah ni naključje, da je začetek dvajsetih let v kolektivnem spominu ostal po plesih in džezu v velemestnih središčih, poskusih ženske emancipacije in izbruhih "modernosti". Življenje je namreč iskalo nove načine premagovanja smrti in ruševin.
Kronologija dogodkov iz leta 1920 obsega množico zgodovinsko pomembnih datumov, začenši s 4. januarjem, ko sta se v okrajih Ljubljana, Novo mesto, Ptuj, Maribor, Celje, Črnomelj, Kamnik in Kočevje pojavili živalski kužni bolezni slinavka in parkljevka, v ptujskem, celjskem in radovljiškem okraju pa svinjska kuga.
24. januarja je Adolf Hitler v Münchnu oznanil program Nacionalsocialistične delavske stranke Nemčije (NSDAP). 19. februarja je deželna vlada zaradi "splošne demoralizacije in podivjanosti" do velike noči prepovedala vse javne plesne prireditve.
24. aprila so se rudarji priključili železničarski stavki. V Ljubljani se je množica zbrala na Zaloški cesti. Prišlo je do streljanja in spopadov s policijo in z vojsko. Med demonstranti je bilo 14 smrtnih žrtev in več ranjenih.
12. novembra sta v Rapallu delegaciji Kraljevine Italije in Kraljevine SHS podpisali Rapalsko pogodbo, ki je določila mejo med državama. Italiji so pripadli Goriško-Gradiška, Trst, Istra s Cresom in z Lošinjem, del Notranjske, mesto Zadar ter otoka Lastovo in Palagruža.
Razstava, posvečena letu 1920, bo na ogled do oktobra 2020.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje