Statut Laskega je bila prva kodifikacija prava, objavljena v kraljevini Poljski. Sestavil ga je kancler in primas Jan Laski in v njem zbral skoraj vso zakonodajo, ki se je predtem pojavila na Poljskem. Velja za prvo tiskano ilustrirano delo na Poljskem. Statut je bil leta 2016 dodan na Unescov register svetovnega spomina.
Švedska: Sledimo mednarodni praksi
V odgovoru na poslansko pobudo je švedska zunanja ministrica Ann Linde zapisala, da Švedska ne namerava vrniti statuta, ter navedla omejitve glede vračanja vojnega plena, ki veljajo za večino držav. Kot je poudarila, takšnemu pristopu sledijo številne države, ne le Švedska.
Kot je še pojasnila švedska zunanja ministrica, je bil vojni plen v 17. stoletju pridobljen v skladu s tedanjim mednarodnim pravom. Opozorila je še, da so vprašanja v povezavi z vračanjem vojnega plena zapletena in da je v nekaterih primerih težko določiti, kateri državi ali posamezniku naj bi predmet vrnili.
Švedski socialdemokratski poslanec Björn Söder je pred kratkim v poslanski pobudi predlagal, da bi Švedska Poljski vrnila omenjeni statut zaradi pomena, ki ga ima dokument za Poljsko, in v zahvalo za ravnanje Poljske v korist švedske varnosti. Poljski parlament je bil namreč med prvimi v Evropi, ki je ratificiral članstvo Švedske in Finske v Natu.
Söder je poleg tega v pobudi zapisal, da obstajata samo dva izvoda statuta Laskega, eden v Varšavi in drugi na Švedskem, "potem ko so ga Švedi v 17. stoletju zaplenili skupaj z drugimi neprecenljivimi zakladi poljske kulture".
Na Švedskem izvod statuta Laskega hrani univerza Uppsala.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje