Ti so bili sicer med tisočimi dragocenimi starinami, ki so jih pred kratkim zasegli preprodajalcem, poroča ameriška tiskovna agencija AP. V Italijo so jih vrnili po obsežnih operacijah, v katere je bilo vključeno iskanje preprodajalcev v Belgiji, na Nizozemskem, v Švici in Nemčiji.
Del jih je trenutno mogoče videti na razstavi v New Yorku
Od 201 dela, ki so jih ameriški uradniki vrnili na začetku tega meseca, jih je 161 odpotovalo v Italijo, 40 pa jih bo do marca 2022 na ogled v italijanskem konzulatu v New Yorku.
"Ta umetniška dela ne bodo končala, kot se je že večkrat zgodilo v preteklosti, vsa v enem velikem muzeju," je na tiskovni konferenci povedal minister za kulturo Dario Franceschini. Namesto tega jih bodo vrnili na kraje, od koder so bili ukradeni, in bodo odslej na ogled v tamkajšnjih muzejih.
Med starinami je 96 kosov, ki so bili v zbirki Fordhamovega muzeja grške, etruščanske in rimske umetnosti, vključno s starodavno keramiko in amforami. Kip iz terakote iz 4. stoletja pr. n. št. je bil zasežen v newyorški galeriji, šest predmetov pa so vrnili v Italijo iz muzeja Getty, vključno z veliko keramično etruščansko posodo.
Preiskujejo trinajst ljudi, ki naj bi preprodajali dragocenosti
Večino preprodanih artefaktov so izsledili po dejavnosti Edoarda Almagie, Italijana, ki je živel v New Yorku. Obtožbe proti njemu so v Italiji leta 2006 opustili, ker so zastarale, a je sodnik v Rimu leta 2013 odredil zaseg vseh njegovih starin tako v New Yorku kot v Neaplju.
Po podatkih okrožnega državnega tožilstva na Manhattnu ostaja preprodajalec na prostosti v Italiji. V policijski preiskavi je sicer trenutno skupno trinajst osumljencev.
"Tudi to je odlična operacija vračanja domov, ki bo kot ogromen muzej dodala vrednost naši izjemni državi. So umetniška dela velikega pomena, ki bodo pritegnila ljudi v te kraje," je dejal Franceschini. Italija je pred kratkim v prizadevanju za decentralizacijo svoje obsežne dediščine v državni lasti namreč vzela sto slik, skulptur in arheoloških artefaktov, ki so skriti v muzejskih skladiščih, in jih enakomerneje porazdelila po državi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje