Medtem ko se trg starin vse pogosteje sooča tudi z vse več mednarodno veljavnimi zakoni glede njihovega pridobivanja in zbiranja, je trgovina s predmeti, ki jih ni ustvaril človek, precej manj dosledna.
Okostje dinozavra v zadnjem hipu umaknjeno z dražbe
Novembra lani je dražbena hiša Christie's z dražbe v Hongkongu v zadnjem trenutku umaknila okostje tiranozavra reksa, znanega kot Shen. Pred tem so si zanj obetali med približno 14 in 24 milijoni evrov, a se je nato pojavil sum, da je okostje dejansko sestavljeno iz replik kosti, je poročal New York Times.
Po uvrstitvi Shena na dražbo so se namreč oglasili strokovnjaki, med njimi tudi predstavniki paleontološkega inštituta The Black Hills v ZDA, in opozorili, da je okostje neverjetno podobno že znanemu okostju, znanemu kot Stan. Tega so leta 2020 pod streho newyorškega Christie'sa prodali za rekordnih 30 milijonov evrov.
Vznemirljiv čas za naravoslovje
"Misliti, da ti trgi v vzponu nimajo pasti ali izzivov, bi bilo naivno," je za Art Newspaper dejal Costas Paraskevaides, direktor galerije ArtAncient v Londonu, ki od leta 2013 redno razstavlja fosile na sejmih. Po njegovih besedah je okoli 50 odstotkov trgovanja njegove galerije osredotočenih na predmete, ki jih ni ustvaril človek. "To je res vznemirljiv čas za naravoslovje, ki je v zadnjih nekaj letih pritegnilo toliko pozornosti, čeprav imajo ti predmeti manj zgodovine na dražbenih platformah," je dodal.
Paraskevaides nadalje ugotavlja, da trgovina s temi predmeti še nima enake ravni poznavanja kot v primeru drugih starin. Razložil je, da se mora pot teh najdb do prodaje pogosto začeti z natančno določitvijo zemljišča, na katerem je bila odkrita. Na mestu odkritja veljavna jurisdikcija je po njegovih besedah ključnega pomena. Na primer v Severni Ameriki imamo prejkone opraviti s principom "kdor kaj najde, lahko to obdrži", medtem ko je denimo na Kitajskem "lov" na fosile nezakonit.
Povečevanje števila zbirateljev predmetov iz naravnega sveta
Že sama dostopnost trga je med strokovnjaki vzbudila zaskrbljenost, da bodo cene vrhunskih primerkov najdb kmalu presegle zmogljivosti muzejskih proračunov. Leta 2020 je Društvo za paleontologijo vretenčarjev pisalo dražbeni hiši Christie's glede prodaje Stana in ga pozvalo, naj bo "prodaja omejena na ponudnike iz ustanov, ki so zavezane kuriranju primerkov za javno dobro".
Na povečanje obsega in dostopnosti trga, podprtega z nižjimi cenami in večjim številom potencialnih kupcev, je vplival tudi splet. "Ni vam treba biti milijonar, da kupite majhen meteorit za nekaj dolarjev ali evrov," je dejal Tomasz Jakubowski, član upravnega odbora Poljskega društva za meteorite, ki prav tako aktivno išče primerke za prodajo. "Spremembe so velike, še posebej z večjo prisotnostjo na družbenih omrežjih. Število zbirateljev se počasi povečuje," je sklenil za Art Newspaper.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje