Televizijska mreža Showtime se po osmih letih s serijo Dexter vrača v drugačno televizijsko in družbeno pokrajino od tiste v času kontroverznega zaključka originalne serije. Vodja serije Clyde Phillips ter zvezdnik (in izvršni producent) Michael C. Hall se zavedata, da sta se svet in način, kako gledamo televizijo, spremenila, ne strinjata pa se z idejo, kot se je izrazil Phillips, "da so zgodbe antijunakov preživete in da bo odslej vse samo še kot Ted Lasso". (Ted Lasso je ta hip najbolj "vroča" in nagrajevana humoristična nanizanka, ki brez kakršnega koli sarkazma prisega na optimističen idealizem in vero v dobro v človeku.)
Morilec, a z načeli
Med letoma 2006 in 2013 smo spremljali štorijo o tem, zakaj in kako je Dexter Morgan postal serijski morilec. Policist, ki ga je posvojil in vzgajal, je za fanta z morilskimi nagnjenji sestavil - etično skrajno vprašljiv - kodeks: lahko je moril, a samo ljudi, "ki so si to res zaslužili", torej morilce, ki so se izmaknili roki zakona. Dexter, ki se je v odraslih letih zaposlil kot forenzik pri policiji, je tako polnokrven psihopat, obenem pa vseeno čuti željo po globokih človeških odnosih in t.i. "normalnem življenju".
Zavožen konec
Po osmih sezonah upadajoče kvalitete so se scenaristi zapletli v lastno štreno: Dexter je na samem koncu uprizoril lastno smrt, zapustil majhnega sina in se skril v odročni gozdarski koči, kjer je, tako smo sklepali, služil pokoro za svoja dejanja. Tak zaključek serije se je izkazal za kontroverznega, saj je bila večina oboževalcev serije nad njim globoko razočarana, češ da ne ustreza Dexterjevemu značaju.
Neozdravljeni odvisnik
V seriji Dexter: New Blood, ki na male zaslone v ZDA prihaja 7. novembra, se Dexter po letih abstinence vrne k svojemu nekdanjemu "konjičku". Njegovo ubijanje je zdaj "veliko bolj divje, manj regulirano in ne popolnoma pod njegovim nadzorom," kot se je izrazil Hall. "Odvisniki, ki so bili dolgo časa trezni in nato zdrsnejo nazaj v odvisnost, ugotovijo, da je njihova nuja ogromna, morda še večja kot prej. Ko ugotovi, da ima še vedno morilca v sebi, ga skoraj nemudoma odnese val s seboj."
Phillips, ki je bil izvršni producent prvih štirih sezon originalne serije, Dexterja ne opisuje kot junaka, niti kot antijunaka, ampak kot "zlikovca, do katerega imamo simpatijo". Vseeno pa verjame, da ima osrednji lik dovolj niansiranosti in globine, da bo pritegnil nove gledalce, tudi take, ki so bili še premladi za Dexterja v času predvajanja originalnih sezon. "Mislim, da ljudi k takim serijam pritegnejo verjetni, razumljivi protagonisti. Ti liki sledijo vsem najnizkotnejšim impulzom in instinktom, ki jih imamo vsi, a jih potlačimo."
Direktor televizije Gary Levine je avgusta na uradni predstavitvi Dexterja opisal "kronski dragulj" televizije, ki je - skupaj s serijo Weeds - "utrdil sloves Showtima kot ustvarjalcev kvalitetnih, provokativnih izvirnih serij". "Pripraviti občinstvo do tega, da vzljubi serijskega morilca, je neverjetno težka akrobacija, zato je bil uspeh še toliko slajši".
Morilec za dobo #MeToo?
Grobi načrti za nove epizode so bili zastavljeni pred dvema letom, torej še pred pandemijo, a že v dobi #MeToo in v kompleksni politični klimi. Phillips in Hall sta se zavedala, da bo treba določene teme obravnavatina drugačen način kot prej. "Lik je odrasel, občinstvo je odraslo," pojasni Phillips. "Dotaknemo se številnih aktualnih tematik - opioidne krize, streljanj na šolah, obravnavo staroselskih ljudstev v tej državi. Trudimo se biti kar najbolj aktualni."
To odraža tudi izbira osrednjega antagonista, lokalnega veljaka in zelo priviligiranega možaka (Clancy Brown), ki s pomočjo tehnologije vohuni za ženskami, preden jih napade. V prvih osmih sezonah je Dexter - vsaj posredno - povzročil brutalno smrt več nedolžnih žensk, med drugim sestre Debre (Jennifer Carpenter) in žene Rite (Julie Benz). V novi sezoni bo eden od osrednjih odnosov Dexterjeva zveza z Angelo (Julia Jones), prvo nebelsko načelnico policije v mestecu iron Lake v zvezni državi New York, kjer se dogajanje odvija.
Jennifer Carpenter se v serijo vrača kljub temu, da je bila Debra pred osmimi leti (na igralkino željo) zelo nedvoumno umorjena. Zdaj je že potrjeno, da bo prevzela vlogo, ki jo je imel v originalni seriji lik Dexterjevega očeta Harryja - protagonistu se prikazuje kot "duh", kot manifestacija njegove vesti. "Lik Deb ponazarja tisti delček možganov, pa naj bo velik ali majhen, ki predstavlja dvom, vprašaj v tvoji zavesti".
Prvi odzivi
Prvi recenzenti so z novim Dexterjem zadovoljni. Blog Decider priznava, da ne gre za "revolucionarno kriminalno zgodbo", se jim pa zdi križanec med prestižno dramo in šundom "neverjetno zabavna serija"; pohvalili so tudi kuliso, ki se je iz razbeljenega Miamija preselila v twinpeaksovsko zakotje. Tudi pri TV Guide se strinjajo, da je serija v enaki meri "temačna in poglobljena": "Razburljivo je opazovati, kako serija spet najde tla pod nogami, da je srhljiva kot v najboljših časih, in da se spopada s kompleksno ideologijo odkupovanja za grehe."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje