Letošnjo podelitev zlatih globusov si bomo najbrž zapomnili predvsem po posebnih okoliščinah, ki jih je narekovala pandemija (številnim nagrajencem je med govori nagajala slaba povezava), ter po vztrajnih klicih po večji raznolikosti in boljši zastopanosti pri podeljevanju nagrad.
Drama Dežela Nomadov (Nomadland), pretresljiv portret Amerike v primežu recesije, je prinesla nagrado za najboljšo režijo na Kitajskem rojeni Chloe Zhao. Zhao je tako šele druga ženska v zgodovini, ki je osvojila to priznanje (prva je bila leta 1984 Barbra Streisand) in prva režiserka azijskega rodu, nagrajena na zlatih globusih.
"Dežela nomadov je v svojem jedru romanje skozi bolečino in celjenje. Ta nagrada je za vse, ki so se kdaj v življenju podali na to težko in čudovito pot," je v svojem zahvalnem govoru povedala Chloe Zhao, ki je citirala tudi sklepno misel Dežele nomadov: "Ne rečemo zbogom, ampak "se vidimo na poti'." Njen film namreč prikazuje usodo ljudi, ki iz različnih razlogov živijo v avtodomih. Obe nagradi, ki jih je sinoči prejela Dežela nomadov, sta utrdili status filma kot favorita pred aprilsko podelitvijo oskarjev.
Letos so bile prvič v zgodovini v kategoriji najboljše režije nominirane tri ženske, poleg Chloe Zhao še Regina King (One Night in Miami) in Emeral Fennell (Obetavna mladenka).
V televizijskih kategorijah podelitve je nesporni zmagovalec Netflixova "kraljeva drama" Krona (The Crown), biografska nadaljevanka, ki se je v četrti sezoni ukvarjala predvsem z nesrečnim zakonom princa in princese Walesa. Serija je osvojila štiri zlate globuse, tudi kipca za najboljšo dramo in za najboljšo igralko; zadnjega je prejela Emma Corrin za svojo upodobitev pokojne princese Diane. Zlata globusa sta dobila tudi Josh O'Connor za vlogo princa Charlesa in Gillian Anderson za upodobitev premierke Margaret Thatcher.
Komik Sacha Baron Cohen, ki je ustvaril satirični lik kazahstanskega novinarja Borata, je po zaslugi uspešnice Borat: Naknadni film postal najboljši igralec v komediji. ("Donald Trump izpodbija rezultat!" se je po zmagi pošalil Cohen, ki v filmu satirično prikazuje nekdanjega ameriškega predsednika in njegove volivce. "Trdi, da je glasoval cel kup mrtvih ljudi, ampak to je zelo nesramen opis za člane HFPA-ja.") Po zmagi se je zahvalil tudi "komičnemu geniju" Rudyju Giulianiju, odvetniku Donalda Trumpa: film je Giulianija zasačil v kočljivem položaju, ko si je spustil zadrgo pred mlado žensko, za katero je mislil, da je novinarka.
Največje presenečenje v filmskih igralskih kategorijah je bil najbrž zlati kipec za Andro Day, ki je v filmu The United States vs Billie Holliday upodobila tragični lik pevke Billie Holliday. (V isti kategoriji je bila namreč nominirana Frances McDormand v Deželi nomadov, ki je veljala za favoritko.) Rosamund Pike je postala najboljša igralka v komediji po zaslugi celovečerca I Care A Lot. (Mnogi so napovedovali, da bi v tej kategoriji lahko zmagala bolgarska igralka Marija Bakalova, ki je nastopila v Boratu.)
Mank: šest nominacij, nobene zmage
Netflixova biografska drama Mank, ki je na začetku večera s šestimi nominacijami veljala za favorita v filmskih kategorijah, je na koncu postala osmoljenec večera: celovečerec o zakulisju nastajanja kultnega Državljana Kana ni osvojil niti enega zlatega globusa. Vseeno je bil večer za Netflix zmagoslaven. Ponudnik pretočnih vsebin je osvojil štiri nagrade v filmskih kategorijah in šest globusov v televizijskih, med drugim za miniserijo o šahu Damin gambit. Netflixova najbolj gledana miniserija v zgodovini je osvojila nagradi za najboljšo serijo v omejenem obsegu in za Anyo Taylor-Joy v glavni vlogi.
Med komičnimi nadaljevankami je največ pozornosti dobila sklepna sezona nadaljevanke Schitt's Creek, ki je postala najboljša komična serija; Catherine O'Hara pa najboljša igralka v komični seriji.
Chadwick Boseman, čigar nenadna smrt za rakom pri 43 letih je lani pretresla svet, je igralski zlati globus posmrtno osvojil za svojo vlogo v džezovski drami Ma Rainey’s Black Bottom. Priznanje je v solzah sprejela igralčeva vdova Taylor Simone Ledward. "On bi zdajle povedal kaj čudovitega, jaz pa nimam njegovih besed."
Najboljši tujejezični film leta je, ironično, postal ameriški celovečerec: dramo Minari. Zgodbo o priseljenski korejski družini na ameriškem podeželju v osemdesetih letih je režiral Lee Isaac Chung. Film je navdahnila njegova lastna izkušnja odraščanja v Ameriki.
HFPA: naposled čas za spremembe?
Organizacija tujih novinarjev v Hollywoodu (HFPA), ki podeljuje zlate oskarje, je bila tudi letos tarča ostrih kritik, ker med svojimi 87 člani nima niti ene temnopolte osebe; to se vsako leto odraža tudi pri naboru nominirancev in nagrajencev. Letos so se na odru podelitve zavezali, da bodo odslej "ravnali bolje". Med nagrajenci podelitve so bili denimo tudi britanska igralca Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah) in John Boyega (Small Axe) ter Pixarjev animirani film Soul (Duša). Prvi Pixarjev film, ki ima v glavni vlogi temnopoltega moškega, je dobil globusa za najboljšo animacijo in za najboljšo glasbeno podlago.
Situacija v HFPA-ju je bila tudi predmet šal voditeljic. Tina Fey je denimo zbodla: "Vsi se zavedamo, da so podelitve nagrad butaste. Ampak tudi pri butastih rečeh je pomembno vključevanje in Združenje tujih novinarjev v Hollywoodu nima nobenega temnopoltega člana. Mogoče niste na tekočem, ker so vaše pisarne v zadnji sobi francoskega McDonaldsa, ampak skrajni čas je, da to spremenite."
Vklopi od doma, skoraj brez občinstva v živo ‒ a tudi "manj izumetničenosti"
Tradicionalno galavečerjo na Beverly Hillsu, na kateri vsako leto podeljujejo zlate globuse, so letos zamenjali vklopi od doma, za katere so se nekateri nominiranci slavnostno uredili, drugi pa ostali v trenirkah (igralec Jason Sudeikis je bil denimo v tej drugi kategoriji). Del prireditve, ki se je odvijala v živo v Kaliforniji, sta vodili Tina Fey in Amy Poehler, njuno maloštevilno občinstvo pa so sestavljali zdravstveni delavci.
Odsotnost druženja in občutek izgube skupnosti je bil pogosta rdeča nit v zahvalnih govorih nominirancev. Peter Morgan, avra serije Krona, je posebej omenil, kako žal mu je, da cela ekipa ne more biti skupaj. "Sam sedim v svoji tragični mali pisarni, ne pa v družbi ljudi, zaradi katerih je bila naša nadaljevanka taka radost."
Vse pa ni bilo tako turobno: Jodie Foster, ki je dobila nagrado za najboljšo stransko vlogo v sodni drami Mavretanec, je novinarjem v zakulisju povedala, da so bili letošnji zlati globusi eni najboljših doslej. "Ni bilo občutka, da je tako zelo izumetničeno." (58-letna igralka je zlati globus nazadnje dobila leta 1992 za vlogo agentke FBI v filmu Ko jagenjčki obmolknejo.)
Jane Fonda, ki je na odru sprejela nagrado Cecila B. DeMilla za življenjsko delo, je svoj zahvalni govor posvetila misli, kakšne spremembe so v Hollywoodu nujne. "Obstaja zgodba o nas samih, ki se ji v tej industriji bojimo prisluhniti. Zgodba o tem, katere glasove spoštujemo in jim odstopamo prostor, katere glasove pa preslišimo, zgodba o tem, komu ponudimo sedež pri mizi in koga ne spustimo v sobe, kjer se sprejemajo odločitve."
Scenarist in producent Norman Lear je prejel nagrado Carol Burnett za življenjsko delo na področju televizije.
Na letošnjo podelitev zlatih globusov se je že odzvala predsednica organizacije Time's Up Tina Tchen. "Izjave organizacije HFPA nocoj in v zadnjih nekaj dneh razgaljajo osnovno nerazumevanje resnosti problema," je zapisala v pismu. "Vaše napovedane spremembe so kozmetične ‒ najti temnopolte ljudi. To ni rešitev."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje