Partizansko bolnišnico je sredi marca poškodoval kamniti podor, po dobrem mesecu trajajoči prvi fazi sanacije pa so jo konec aprila ponovno odprli.
Takrat so delavci odstranili od 150 do 200 kubičnih metrov materiala, na brežino, s katere se je kamenje podrlo, pa so namestili dodatne zaščitne mreže.
V drugi fazi sanacije, ki bo trajala med 3. 7. in 1. 9., bodo desno brežino soteske Pasice na posameznih delih pozidali, namestili dodatne varovalne mreže, sanirali dostopno pot, mostovž ob spominski plošči, dvižni most s stopnicami, streho barake za osebje in ograjo ob poti do bunkerja.
Denar bosta prispevali ministrstvi za okolje in prostor ter kulturo
Mestni muzej Idrija, ki upravlja partizansko bolnišnico, bo obnova spomenika državnega pomena stala 60 milijonov tolarjev, potrebni denar pa bosta zagotovili Ministrstvo za okolje in prostor ter Ministrstvo za kulturo.
Vendar tudi po končani drugi fazi sanacije obnova spomenika v Dolenjih Novakih pri Cerknem še ne bo končana, saj bo poleg rednih vzdrževalnih del treba sanirati tudi pobočje nad Franjo, kjer so že vidne posamezne razpoke.
Izgube zaradi zaprtja
Mestni muzej Idrija ima zaradi poškodb bolnišnice precejšnje izgube. Po zaprtju pred prvomajskimi prazniki naj bi bila izguba dvomilijonska, ob novem zaprtju pa naj bi se ta vsota povišala še za pet milijonov tolarjev. V poletnih mesecih bolnišnico Franja obišče približno 7.000 obiskovalcev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje