"Menim, da se kolegi, ki so izstopili, sprenevedajo glede narave Janševega delovanja in stališč," je dejal A. Novak in dodal, da so bila pri izključitvi Janše bistvena pravila PEN-a, ki izhajajo iz listine Mednarodnega PEN-a, ki jo je Janša "zelo pogosto prekršil".
Izbrisani, Romi, "udbovci"
Kot primere je navedel javno in obilno dokumentirano propagando zoper izbrisane in Rome ter Janševe javne grožnje intelektualcem, ki so uveljavljali svobodo izražanja mnenja, kar je temeljna vrednota Mednarodnega PEN-a. Poleg tega si je Janša "v zadnjem času dovolil, da je vodstvo slovenskega PEN-a označil z izrazoma 'udbovci' in 'oznovci', in s tem potrdil, da stoji za kampanjo Reporterja in Demokracije v zvezi z napadi na pisatelje v zadnjem letu dni," je dejal A. Novak.
Dodal je, da mu je zaradi tesnega sodelovanja z nekaterimi posamezniki, med drugim pri Novi reviji, zaradi njihovega izstopa iz slovenskega PEN-a "osebno zelo hudo".
Bo afera presegla slovenske meje?
Na vprašanje, ali se bo o številnih izstopih izrekal tudi Mednarodni PEN, je A. Novak pojasnil, da so postopki, kako naprej, lahko zelo različni. Vsak center PEN ima svojo avtonomijo, da notranje zadeve poskuša najprej razrešiti sam. Če to ni mogoče, je po besedah A. Novaka mogoča tudi obravnava na ravni Mednarodnega PEN-a.
Izključitev Janše iz PEN-a je A. Novak problematiziral že jeseni leta 1991. Upravni odbor slovenskega PEN-a ga tedaj ni podprl. Ni pa nasprotoval sprejetju Janše v PEN leta 1988, saj so in so bile, kot je dejal, tovrstne geste solidarnosti za PEN način delovanja in zaščite ogroženih intelektualcev.
Rupel in Snoj nista mogla izstopiti, saj nista bila (več) člana
Na vprašanje, ali je že kdaj prišlo do podobne izključitve iz Slovenskega centra PEN, kot je bila Janševa, je A. Novak dejal, da je bilo doslej v slovenskem centru največ primerov izključitve zaradi neplačevanja članarine.
Iz centra so sporočili podatke o nedavnih izstopih, iz katerih je razvidno, da so med tistimi, ki so "izstopili", tudi taki, ki že nekaj časa niso člani, prav zato, ker niso plačevali članarine. Gre za Dimitrija Rupla, ki mu je članstvo prenehalo leta 2002, Jožeta Snoja, ki mu je članstvo prenehalo z letom 2011, ter Boruta Trekmana, ki ni član PEN od leta 2008. Vsi trije se kljub številnih opominom k plačilu članarine niso oglasili, so še zapisali v slovenskem PEN-u.
Na ravni Mednarodnega PEN-a pa je Novak spomnil, da je bila zgodovinsko pomembna obsodba pronacističnega nemškega centra PEN na Svetovnem kongresu Mednarodnega PEN-a leta 1933 v Dubrovniku. Omenil je še primere, ko je bil zaradi delovanja, ki je bilo v nasprotju z mednarodno listino, ali zaradi nedejavnosti razpuščen posamezen center PEN.
PEN ima večjo (mednarodno) težo kot DSP
Članstvo v PEN-u je v primerjavi s članstvom v Društvu slovenskih pisateljev (DSP) elitnejše, ker ima mednarodni značaj. Za članstvo v DSP-ju zadostujeta dve objavljeni knjigi, v PEN pa so sprejeti pisatelji oz. pisateljice ter intelektualci oz. intelektualke, ki so se dokazali z velikimi dosežki na različnih področjih, na državni ali mednarodni ravni.
Capudrovo "vstopanje na avtobus in izstopanje z njega"
V slovenskem PEN-u imajo izkušnje tudi s tem, da član, ki iz centra izstopi, znova zaprosi za vstop vanj. "To se je pravzaprav že večkrat zgodilo. Andrej Capuder, eden izmed teh, ki so tokrat prvi izstopili, je na ta način pravzaprav že večkrat vstopil v PEN in izstopil iz njega, kot da gre za kakšen avtobus," je dejal A. Novak.
A. Novak je opomnil, da sta se slovenski PEN in DSP doslej ognila usodi velike večine pisateljskih društev v nekdanjih socialističnih deželah, ki so zelo kmalu po političnih spremembah doživela delitve na politični ravni. "Imam občutek, da z 20-letno zamudo to doživljamo sami," je še dejal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje