Stavka je vplivala na delovanje 11 muzejev samo v Benetkah, pa tudi v Torinu, Firencah, Rimu in drugih italijanskih mestih. Foto: EPA
Stavka je vplivala na delovanje 11 muzejev samo v Benetkah, pa tudi v Torinu, Firencah, Rimu in drugih italijanskih mestih. Foto: EPA
Domus Aurea
Med italijanskimi spomeniki, ki so v izredno slabem stanju, naj bi bila tudi Neronova Domus aurea v Rimu. Foto: EPA
Sandro Bondi
Opozicija zahteva zaradi zrušitve hiše v Pompejih odstop italijanskega ministra za kulturo Sandra Bondija, ta pa vidi to zgolj kot še en poksus slabitve vlade Silvia Berlusconija. Foto: EPA

Obiskovalci številnih galerij, muzejev in kulturnih spomenikov tako zaradi stavke niso mogli vstopiti. Ta je sledila napovedi italijanske vlade, da bo zaradi varčevalnih ukrepov v prihodnjih treh letih zmanjšala kulturni proračun za 280 milijonov evrov, poroča BBC. Nenehno opozarjanje na slab odnos države do domače kulturne dediščine je dobilo konec preteklega tedna potrditev, ko se je zrušila hiša v Pompejih.
Zrušitev hiše v Pompejih je bila kaplja čez rob
Italija je ena tistih držav z največ svetovnimi kulturnimi znamenitostmi zapisanih na Unescov seznam, zaradi česar je skrb toliko večja. Kot smo poročali, so se zaradi zrušenja t. i. Hiše gladiatorjev oziroma hiše Marka Lukrecija Fronta v Pompejih, v Italiji povečali pritiski in zahteve po odstopu ministra za kulturo Sandra Bondija.

Kritiki pripisujejo katastrofalno stanje in nedavnemu dogodku, ki ga nekateri vidijo kot 'blamažo Italije', pomanjkanju denarja za vzdrževanje in konservacijo, ravno zato pa bi bilo treba vlaganje države v kulturo povečati, ne zmanjšati.
Po navedbah vlade se trudijo pridobiti zasebne vlagatelje, ki bi pomagali zaščititi kulturno bogato državo, a varčevalnim ukrepom se ne da izogniti.
V slabem stanju tudi drugi znameniti spomeniki
Stavka je vplivala na delovanje kakšnih 800 muzejev, galerij, knjižnic in spomenikov po vsej Italiji, nekateri od teh so bili v celoti zaprti, drugi so imeli omejen delovni čas.
Če strokovnjaki Hiši gladiatorjev v Pompejih niso pripisali nevarnosti zrušenja in jih je to bolj kot ne presenetilo, pa toliko glasneje opozarjajo, da so v zelo slabem stanju na primer stolpa v Bologni, katedrala v Firencah in Neronova Zlata hiša v Rimu. "Brez vzdrževalnih del in brez finančne podpore grozi celotni Italiji zrušenje," opozarja Alessandra Mottola Molfino, vodja dobrodelne organizacije za kulturno dediščino Naša Italija.