Programski direktor Mitja Čander je povedal, da so imeli prednost predvsem programi, ki jim je treba razvoj nujno omogočiti že v letu 2011, da bodo lahko v letu 2012 polno zaživeli. Za financiranje koprodukcijskih programov je namenjenih 3,2 milijona evrov, za lastno produkcijo zavoda Maribor 2012 pa 1,8 milijona evrov.
Stari in novi ključni projekti
Sredstva so zagotovili mariborska občina, ministrstvo za kulturo, partnerska mesta in Evropska unija, izbor programov za sofinanciranje pa je v letošnjem letu opravil Čander. Po njegovih besedah so med njimi programi, ki jih je kot ključne za EPK določil že njegov predhodnik Aleš Novak in jim namenil sredstva že lani, ter programi, ki jih je kot pomembne ocenila sedanja ekipa. "Hkrati smo morali vložiti sredstva v produkcijo celotnega programa EPK, torej v vse štiri programske sklope, ki so nastali na novo in ki bremenijo programski del financiranja celotne zgodbe," je pojasnil Čander.
Finančno najzahtevnejši projekti so locirani v Mariboru, ki EPK gosti skupaj s petimi slovenskimi partnerskimi mesti, kar je po Čandrovih besedah posledica prioritet, ki si jih je mestna politika zastavila že pred leti. Mariboru pripada največji delež programskega denarja tudi zato, ker največ prispeva v skupni proračun.
Četrt milijona za Festival Lent
Največji delež denarja je tako kot lani tudi letos pripadel Festivalu Maribor, ki sodi pod okrilje Društva Komorni godalni orkester Slovenske filharmonije. Lani mu je EPK namenila 350 tisoč evrov, letos pa 430 tisoč evrov. "Festival Maribor se je razvil v preteklih letih kot specifičen festival v tem delu Evrope, z rezidenčnim orkestrom. Hkrati je bil ena od dveh, treh osrednjih prioritet mestne kulturne politike," je pojasnil Čander in dodal, da so skupna programska sredstva EPK manjša od pričakovanih, zato se bo v prihodnjem letu tudi Festival Maribor moral prilagoditi razmeram.
Projektu Črne maske v produkciji mariborske in ljubljanske opere, ki bo 14. januarja 2012 tudi odprl EPK, so letos namenili 300 tisoč evrov, Narodnemu domu Maribor za v letu 2012 razširjeni Festival Lent 250 tisoč evrov in dodatnih 120.000 za Art Kamp, ki poteka vzporedno s Festivalom Lent v mestnem parku.
Lutke, kositrni vojaki in Jančarstadt
Hiša knjig je dobila 105 tisoč evrov za projekt Dvanajst, v okviru katerega bodo vsak mesec gostili mednarodno uveljavljenega intelektualca. Ob vsakem obisku bo izšel slovenski prevod predavanj nastopajočega, v zadnji, 13. knjigi pa naj bi zbrali vse prispevke in jo razdelili občanom.
Atelje Japelj je letos dobil 90 tisoč evrov, kar je trikrat več kot lani, za projekt Jančarstadt oziroma Severni sij, ki bo predstavljal dela mariborskega pisatelja Draga Jančarja. Po 70 tisoč evrov letošnjega programskega denarja EPK sta dobila novo glasbeno gledališče Maribor, in Pokrajinski muzej Maribor za razstavo kositrnih vojakov. Lutkovnemu gledališču Maribor je pripadlo 55 tisoč evrov za projekt Lutke Minority, po 50 tisoč evrov pa so namenili Mednarodnem orkestru Maribor in za mladinskemu projektu Mladibor.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje