Januar bodo sklenile tri žanrsko raznolike radijske igre. Foto: RTV Slovenija
Januar bodo sklenile tri žanrsko raznolike radijske igre. Foto: RTV Slovenija

Teden, ki s sabo prinaša tudi nov mesec in s tem nov zaokrožen nabor celovečernih in kratkih radijskih iger ter radijskih iger za otroke, bo v ponedeljek ob 22.05 začela radijska satira Avtomobili. Večplastno in tudi simbolno delo pripoveduje o majhnem mestu, ki ga razburka avtomobilomanija. Ta se razvije v kult in fanatično vero v avto-moto-dušo, tako pa krajani postanejo vsak zase simbol posameznika, ki postane žrtev zaverovanosti množice v idol potrošništva in navidezne uspešnosti. Radijska satira je leta 1963 tedaj še komaj znanemu mlademu avtorju, danes uglednemu literarnemu teoretiku in avtorju Matjažu Kmeclu prinesla prvo pomembno domače priznanje, nagrado na jugoslovanskem radijskem festivalu v Ohridu. To ji je odprlo pot na več evropskih radijskih postaj, na primer na Južnonemški radio v Stuttgartu, Belgijski radio v Bruslju in Severnonemški radio v Hamburgu. Radijsko igro je leta 1962 režiral Mirč Kragelj, interpretiralo pa jo je kar devetnajst takrat in še danes znanih dramskih igralk in igralcev, kot so Stane Sever, Boris Kralj, Mila Kačič, Mina Jeraj, Aleksander Valič in drugi.

V četrtkovem terminu radijske igre pa bo na sporedu radijska izvedba Dantonove smrti, tragedije enega najpomembnejših nemških dramatikov 19. stoletja Georga Büchnerja. Radijska igra je leta 1970 nastala po gledališki uprizoritvi na odru Slovenskega narodnega gledališča Maribor, v kateri je po več kot dvajsetih letih na slovenskih odrskih deskah nastopil dramski igralec Stevo Žigon, ki je sicer dolga leta živel in ustvarjal v Beogradu. Na odru (takrat še) Jugoslovanskega dramskega gledališča je v Büchnerjevi drami prvikrat upodobil vlogo Robespierra, zanjo pa je prejel laskave kritiške odzive in več pomembnih umetniških nagrad, potem pa je to vlogo ponovil še v slovenščini. Poleg njega sta v igri v režiji Aleša Jana nastopila še Marjan Bačko kot Danton in Rado Pavalec kot Saint-Just. V oddaji, ki jo je ob igri pripravil dramaturg Borut Trekman, pa je Stevo Žigon spregovoril tudi o nekaterih svojih umetniških preokupacijah in tako je radijska igra tudi zanimiv dokument časa, iz katerega izhaja.

Radijska igra madžarskega avtorja Karolya Szakonyija z naslovom Ljubimca iz Prage prikazuje intimno usodo posameznice v času obeh vojn in povojne okupacije v srednji Evropi. Foto: Pixabay
Radijska igra madžarskega avtorja Karolya Szakonyija z naslovom Ljubimca iz Prage prikazuje intimno usodo posameznice v času obeh vojn in povojne okupacije v srednji Evropi. Foto: Pixabay

Na Prvem programu bo v torkovem terminu ob 21.05 na sporedu radijska igra madžarskega dramatika in avtorja številnih radijskih, televizijskih in gledaliških iger Karolya Szakonyija z naslovom Ljubimca iz Prage. Radijska zgodba je spletena iz spominske pripovedi nekdanje igralke, ki se je po desetletjih vrnila na gledališke deske, da bi iz spomina priklicala svoje nekdanje vloge in pretresljive dogodke iz osebne usode. Radijska igra tako izpostavlja tudi prelomne dogodke iz madžarske zgodovine od prve svetovne vojne do leta 1968, ko so Evropo prizadeli najprej obe vojni, potem pa še povojna diktatura. Szakonyijevo delo se dramaturško opira na Čehova in njegov gledališki oder "kot črno jamo brez dna", podobno življenju: gre za prostor, ki je narejen za klicanje duhov in oživljanje spominov iz preteklosti. Radijsko izvedbo je leta 1995 režiral Peter Zobec, v glavni vlogi pa je nastopila velika slovenska igralka Mira Sardoč.

Spored radijskih iger od 27. januarja do 2. februarja

Ponedeljek, 27. januarja
Radijska igra 22.05 (Ars) – Matjaž Kmecl: Avtomobili

Torek, 28. januarja
Radijska igra 21.05 (Prvi) – Károly Szakonyi: Ljubimca iz Prage

Četrtek, 30. januarja
Radijska igra 22.05 (Ars) – Karl Georg Büchner: Dantonova smrt