Tako imenovani čas kislih kumaric pa je tudi obdobje leta, ko nam je zaradi vročine in dopustov še posebej blizu žanr, vseh zvrsti. Zato je tudi Uredništvo igranega programa napolnilo avgustovsko slušno krajino predvsem s podzvrstmi komedije, jo ponekod zaostrilo s kriminalkami, pozabilo pa ni niti na občutek samosvoje melanholije in poletne žalosti, o kateri v skladbi Summertime Sadness poje ameriška glasbenica Lana del Rey. Ti se namreč radi priplazita v nas v tem času, kar je na neki način logično. Ko imamo več miselnega prostora, se vanj naseli tisto, kar pogosto odrinemo v kot naše notranje sobe čustev in spominov. Skratka. Radijska igra kot izvrstna sopotnica avgustovskih juter, dni, večerov in noči. Kadarkoli in kjerkoli.
Kaj se zgodi, če človek pričakuje preveč?
V torkov termin radijske igre na Prvem je na prvi avgustovski dan našel pot Prenosni otok po predlogi Andreja Blatnika. Gre za domiselno komedijo o mladem zakonskem paru – možu pustolovcu in ženi, ki nadvse ceni utečene, klasične vrednote, od katerih sta ji najpomembnejši denar in družinska zaveza. Blatnikova komedija se razplete kot parodija z nazornim prikazom, kaj se zgodi, če človek pričakuje preveč.
Režiser Aleš Jan, v vlogi zakonskega para pa Branko Šturbej in Polona Juh.
Radijski mikrofon je subtilen partner Milene Zupančič
V sredinem terminu kratke radijske igre na Arsu se tudi avgusta nadaljuje cikel Portretne študije, ki v osišče postavlja dokumentarne krokije najvidnejših ustvarjalcev radijske igre na Slovenskem. Z njimi Uredništvo igranega programa zaznamuje letošnjo 60. obletnico programa Ars. Dokumentarno avgustovsko popotovanje začenja delo in ustvarjanje dramske igralke Milene Zupančič. Njena igralska pot se je začela konec šestdesetih let preteklega stoletja. Poleg preštevilnih gledaliških in filmskih vlog pa je tudi na Radiu Slovenija do danes odigrala več kot 110 vlog, ki so vedno domišljene, pristne in doživete.
Avtorica portreta z naslovom Radijski mikrofon je subtilen partner je Špela Kravogel, ki se je z Mileno Zupančič tudi pogovarjala.
Melonga kot povod za menjavo partnerjev in odnosov
Četrtkov termin radijske igre na Arsu bo zasedla svojevrstna slušna melonga. Igra Dve osebi, sedem vaj po predlogi režiserja in scenarista Metoda Pevca je postavljena med dva mlajša para na plesnem tečaju tanga. Ob menjavi partnerjev pa se med plesnimi vajami zgodi tudi zapeljevanje. Ko na skupni zabavi prepovedani odnosi dosežejo mejo, se para odločita, da se ne bosta več srečevala, saj bi to ogrozilo oba odnosa. Toda ko se prijavita v drugo plesno šolo, ugotovita, da sta se spet prijavila v isto.
Igro iz leta 2009 je zrežiral Gregor Tozon, v vlogi parov pa nastopajo Uroš Fürst, Saša Mihelčič, Polona Juh in Marko Mandić.
Posvet ali duhoviti oris sodne razprave
V pozni sobotni termin kratke radijske igre na Prvem je tokrat zašel Posvet po črtici Frana Milčinskega. Gre za duhoviti oris sodne razprave, Milčinski pa s svojo prepoznavno satirično ostjo prav nič ne prizanaša niti svojemu lastnemu sodniškemu stanu.
Igro je leta 2001 zrežiral njegov vnuk, režiser Matija Milčinski.
Nedeljske eksmedicije s slavnim medvedkom
Vsa nedeljska jutra v avgustu bodo namenjena druženju s slavnim medvedkom Pujem, ki se je rodil leta 1926, ko je njegov avtor Alan Alexander Milne, britanski pisatelj in pesnik, ustvaril zgodbe za svojega sina Christopherja Robina Milna, sicer tudi osrednjega junaka teh zgodb. Generacije so posvojile zlasti Disneyjevo risano interpretacijo slavnega medvedka, po izvirnih ilustracijah Ernesta H. Sheparda, ki pa je poplitvila Milnove zgodbe, kot se to rado zgodi. Na tovrstno leposlovje za otroke, v katero bi lahko umestili denimo tudi Piko Nogavičko švedske avtorice Astrid Lindgren, se namreč še vedno gleda kot na svojevrstne, malce prismuknjene pravljice, njihova globlja, izrazito človeška življenjska filozofija in pronicljivi humor pa sta spregledana. Ta namreč segata veliko dlje in globlje, če se ju seveda zna tako brati. Tokratna slušna nanizanka Milnovih zgodb v štirih delih je v režiji Rosande Sajko, prevodu in radijski priredbi Majde Stanovnik nastala že davnega leta 1957, pomeni pa pomemben dosežek v zgodovini radijskih iger za otroke in je dragocena dediščina našega nacionalnega radia. Vsekakor si takšna brezčasna literatura zasluži tudi občasna nova branja, kar bi lahko bila zaveza zdajšnji generaciji.
V prvem delu slušnega omnibusa bomo slišali zgodbi Medved Pu in čebele in Medved Pu na obisku pri zajcu. Skozi zgodbo nas vodijo: Pripovedovalec – Frane Milčinski, Christopher Robin – Alja Tkačev in Medvedek Pu – Drago Makuc.
Vse igre so še mesec dni po predvajanju v radijskem etru na voljo na zahtevo na spletnih straneh Prvega, Arsa ali na RTV 365.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje