Po besedah njegove družine je avtor umrl "nepričakovano", po "pogumnem boju z rakom". Njegove knjige, med katerimi najdemo naslove Jurski park, Andromeda, Sfera, Razkritje, Kongo, Vzhajajoče sonce, Časovna past, Izgubljeni svet in Naslednji gen, so se do zdaj po vsem svetu prodale v več kot 150 milijonih izvodih. V svojih zgodbah prepleta kriminalko, akcijo in tehnologijo, vse to pa rad raziskuje skozi oči prihodnosti. Njegovo delo pogosto temelji na znanstvenih teorijah, tu mu je prišel prav končan študij medicine. Poleg omenjenih romanov, med katerimi so bili nekateri tudi podlaga za filmske uspešnice, je bil Crichton zaslužen še za priljubljeno televizijsko serijo Urgenca.
Prava mera znanosti in akcije
Svojo ljubezen do medicine in znanosti je uspešno prepletel v morda svojem najbolj znanem delu Jurski park, po katerem je Steven Spielberg posnel tudi istoimenski film. Zgodba pripoveduje o odkritju DNK-ja dinozavrov, s pomočjo katerega ponovno obudijo nekdanja zemeljska bitja, kar se kmalu izkaže za precej nepremišljeno potezo. Vendar pa je bila knjiga Andromeda tista, ki je Crichtonu prva prinesla uspeh. Zgodba, ki je v slovenskem prevodu izšla leta 1972, pripoveduje o smrtonosnem nezemeljskem mikroorganizmu.
Podnevi študent, ponoči pisec romanov
V Chicagu rojeni avtor je med študijem medicine na Harvardu objavljal pod psevdonimi John Lang in Jeffery Hudson. Z delom A Case of Need, pod katerega se je podpisal kot Hudson, je leta 1969 prejel nagrado Edgar za najboljši roman. Skupaj z bratom pa sta v tistem času napisala roman Dealing, pod katerega sta se skupaj podpisala kot Michael Douglas. Med študijem je nastala tudi Andromeda.
Eksperiment ali goljufija?
Pozneje je priznal, da je med študijem "izvedel eksperiment" in se podpisal pod besedilo Georgea Orwella ter ga predstavil kot svojega. Kot se je spominjal, je za nalogo prejel B- (prav dobro), njegovo dejanje pa ni bilo mišljeno kot goljufija, ampak eksperiment. Prepričan je bil namreč, da ga je profesor nalašč ocenjeval s slabimi ocenami, zato je uporabil zvijačo, o njej pa obvestil tudi drugega profesorja.
Crichton je pogosto opozarjal na globalne podnebne spremembe in na svojih predavanjih svaril pred "previdno znanostjo", svoje poglede pa je zajel tudi v knjigi Strahovlada leta 2004, ki je naletela na vrsto kritik znanstvenikov.
Družinsko življenje
Crichton je imel za seboj pet ločitev. Poročen je bil s Suzanno Childs, Joan Radam, Kathy St. Johns in Anne-Marie Martin, ki je tudi mati njegove edine hčere Taylor Anne. Preživela pa ga je peta žena Sherri Alexander.
"Medtem ko ga je svet poznal kot velikega pripovedovalca, ki je izpodbijal naše stereotipne predstave o svetu okoli nas, pri tem pa nas še zabaval, so ga njegova žena Sherri, hči Taylor, družina in prijatelji Michaela Crichtona poznali kot predanega moža, ljubečega očeta in velikodušnega prijatelja. Za vsakega izmed nas je bil navdih, da smo z novimi očmi pogledali na čudeže v našem svetu," je ob izgubi zapisala njegova družina. "Vse to je počel s posebnim smislom za humor, ki ga tisti srečneži, ki so ga imeli priložnost spoznati, ne bodo nikoli pozabili."
M. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje