Ob dnevu boja proti okupatorju so v partizanski bolnici Franja v Dolenjih Novakih pri Cerknem ob skromni udeležbi, a v prijetnem vzdušju, odprli razstavo nagrajenih del z likovnega natečaja Otroci pomagajo otrokom, ki sta ga sedmo leto zapored pripravila Osnovna šola Ivana Tavčarja Gorenja vas in Rdeči križ Slovenije. Namen natečaja je širiti vrednoto humanosti, ki je pomembno zaznamovala tudi delovanje bolnice Franja med drugo svetovno vojno.
Partizanska bolnica Franja je kot edino spomeniško območje v Sloveniji nosilec znaka evropske kulturne dediščine. Po besedah direktorice Mestnega muzeja Idrija Ivane Leskovec so ta območja "prepoznana kot posebej pomembna za izpričevanje tako skupne evropske zgodovine kot vrednot Evropske unije".
Prenašanje vrednot na mlajše rodove
Njihovo poslanstvo je prenašati te vrednote na mlajše rodove. Bolnico Franja je lani obiskalo skoraj 22 tisoč ljudi. Osnovna šola Šenčur pri Kranju za svoje učence vsako leto pripravi izlet k temu kulturno-zgodovinskem spomeniku, je povedala učiteljica geografije Nada Kralj. "Z namenom, da učenci spoznajo, v kakšnih okoliščinah so med 2. svetovno vojno zdravili partizane in ranjence iz drugih delov Evrope, ter da spoznajo, da je to spomenik humanosti," je pojasnila.
Osmošolca Tim in Jan sta o sporočilnosti bolnice Franja in njeni aktualnosti povedala. "V stiski je treba držati skupaj, ne smemo izdajati prijateljev, če je potrebna pomoč, jim pomagamo," je dejal Tim. Jan pa je dodal: "Aktualna je svoboda, vsi smo zelo svobodni, ampak vedno manj pa je prijateljstva, ljudje se kregajo zaradi najmanjših stvari, to je glavno, na kar smo pozabili – prijateljstvo".
O teh vrednotah so razmišljali tudi sodelujoči na likovnem natečaju Otroci pomagajo otrokom. Izbor 29 otroških del je do preklica na ogled v bolnici Franja.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje