Predstave bodo opremljene z nadnapisi v slovenščini, po koncu bodo sledili pogovori z ustvarjalci, ki jih bo moderirala dramaturginja Petra Pogorevc.
Gledališča v regiji se soočajo s podobnimi izzivi
Festival je nastal na podlagi dogovora direktorjev šestih gledališč o poslovnem sodelovanju, ki so ga podpisali oktobra 2019 v Beogradu in s tem oblikovali območno zvezo gledališč. Šesterica teatrovi nima samo dokaj logične regijske povezave, ampak tudi zelo podobne produkcijske težave in radost ter obravnavajo zelo podobne vsebinske vozle. Poleg Mestnega gledališča ljubljanskega (MGL) so v zvezi še Beograjsko dramsko gledališče, Dramski teater Skopje, Komorni teater 55 iz Sarajeva, Mestno gledališče Podgorica iz Črne gore in Gledališče Ulysses iz Zagreba.
Območna zveza si želi institucionalizirati sodelovanje med gledališkimi hišami, uresničiti velike koprodukcije in občinstvu omogočiti ogled največjih gledaliških dosežkov iz regije. Eden od ciljev festivala Ruta sta tudi dolgoročno sodelovanje in vsakoletna realizacija predstav v vseh mestih. Sicer so prvo izvedbo festivala načrtovali aprila 2020 v Ljubljani, a ga je preprečila epidemija koronavirusa. Tako se je vseh šest gledališč decembra lani prvič zbralo v Beogradu, kjer je MGL sodeloval s predstavo Sedem dni.
Kar ostane za nami, ko nas več ni ...
Drevi pa bo festival na odru MGL-ja odprla krstna izvedba hišne predstave Usedline avtorice in dramaturginje Katarine Morano ter režiserja Žige Divjaka. Mlada ustvarjalca so v MGL-ju k ponovnemu sodelovanju povabili po omenjeni uspešni predstavi Sedem dni.
Avtorica v drami Usedline raziskuje tisto, kar ostane za nami, ko nas več ni. Nekaj gre v škatle, kaj pa naj s tistim, česar se ne da nikamor pospraviti, s tistim, kar nam je bilo zapuščeno, na nas preloženo, s tistim, kar bomo ti, ki ostajamo, nosili s seboj? Kaj ostane, ko ob koncu življenja, ki je bilo usmerjeno zgolj v prihodnost, te prihodnosti zmanjka, so vprašanja, ki jih zastavlja.
"Katarina Morano kot avtorica v svojem pisanju prepleta tok zavesti in tok podzavesti," ugotavlja direktorica in umetniška vodja MGL-ja Barbara Hieng Samobor. Po njenih besedah je tako pisanje izum in unikum, avtorica pa je tako dosegla tudi zelo močno avtentičnost.
Žiga Divjak je povedal, da jih je zanimal trenutek človeške prisotnosti. "Zdi se mi, da imamo velikokrat potrebo deliti svoje probleme, hkrati pa nismo čisto pripravljeni oz. nismo čisto prepričani, koliko razkriti in kako to povedati. To smo iskali," je Divjak opisal nastajanje predstave. Spraševali so se tudi o tem, kaj je izrečeno in kaj ostane neizrečeno.
V Usedlinah igrajo Mirjam Korbar, Jana Zupančič, Matej Puc, Mojca Funkl, Lotos Vincenc Šparovec, Iztok Drabik Jug in Lara Wolf.
Še preostalih sedem uprizoritev
V okviru festivala bodo v Ljubljani poleg Usedlin na ogled še uprizoritve Somrak bogov Ivorja Martinića iz Beograda, Se spomniš Dolly Bell Abdulaha Sidrana iz Sarajeva, Don Kihot Vedrane Božinović in Slasti slave Petra Quilterja iz Podgorice, Moj mož Rumene Bužarovske iz Skopja, Nosorogi Eugenea Ionesca iz Zagreba ter Vse to sem videla, ko sem letela mimo Eve Jagodic in Matica Lukšiča, torej še ene MGL-jeve uprizoritve.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje