Serija nastaja skoraj 35 let po tem, ko je letalo družbe Pan Am na poti iz Londona v New York zaradi podtaknjene bombe eksplodiralo v zraku – v napadu je umrlo 243 potnikov, 16 članov posadke in enajst ljudi na tleh. Zgodba bo na eni strani predstavila, kako je potekala skupna škotsko-ameriška preiskava, sledila pa tudi tistim, ki so v napadu izgubili svoje najbližje, in temu, kako je tragični dogodek vplival na njihova življenja.
BBC in Netflix sta serijo zaupala britanskemu produkcijskemu podjetju World Productions. Glavni scenarist serije je britanski romanopisec Jonathan Lee, pobudo pa je dal filmski ustvarjalec Adam Morane-Griffiths. "Katastrofa Pan Am 103 in svetovni lov na storilce, ki je sledil, sta bila odločilna dogodka v svetovni zgodovini, ki v sebi skrivata tudi primere odpora in poguma, in ju moramo počastiti in razumeti," meni Lee.
Serija namerava osvetliti posledice bombnega napada, vse od čezatlantske preiskave, ki je sledila, do pretresov, ki so jih doživeli tako sama skupnost Lockerbieja kot družine žrtev. Zgodbe bo predstavila na podlagi še nikoli objavljenih pogovorov s policisti, vključenimi v preiskave.
Napad se je zgodil nekaj dni pred božičem leta 1988, ko je pol ure po vzletu na letalu 103 letalske družbe Pan Am v prtljažniku eksplodirala bomba. Tragedija ostaja najhujši teroristični napad, ki se je zgodil v Združenem kraljestvu.
V zvezi z napadom je bil doslej obsojen le nekdanji libijski tajni agent Abdelbaset Ali Mohamed Al Megrahi. Leta 2001 je bil pred škotskim sodiščem na Nizozemskem obsojen na dosmrtni zapor. Osem let pozneje ga je škotska vlada zaradi diagnoze raka iz usmiljenja izpustila iz zapora. Umrl je tri leta pozneje v Libiji. Megrahi je sicer ves čas vztrajal, da je nedolžen.
Decembra lani je Škotska sporočila da so ameriške oblasti prijele libijskega državljana Abuja Agila Masuda, ki je obtožen izdelave bombe. Masud, proti kateremu so ameriške oblasti že leta 2020 vložile obtožnico, se je februarja letos na zveznem sodišču v Washingtonu izrekel za nedolžnega. Škotske oblasti so decembra ob novici o pridržanju Masuda sporočile, da bodo z britanskimi in ameriškimi kolegi storili vse, da bi roka pravice ujela vse, ki so delovali skupaj z Al Megrahijem.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje