Ang Lee bo svetoval Jimuju in Spielbergu. Foto: EPA
Ang Lee bo svetoval Jimuju in Spielbergu. Foto: EPA
Peking je že dolgo velikansko gradbišče - veliko revnih četrti so zravnali z zemljo, nova nakupovalna središča, avtoceste, hoteli in športni objekti pa rastejo kot gobe po dežju. Foto: EPA
Leta 2008 se bomo predstavili kot se spodobi, so prepričani Kitajci. Foto: EPA

Tajvanski režiser Ang Lee je bil izbran za umetniškega in kulturnega svetovalca pri oblikovanju slovestnosti ob odprtju in koncu iger, ki jih Kitajska željno pričakuje.

Cenzorji so tokrat zamižali
Lee, ki je filmsko umetnost študiral tudi v ZDA, je bil nad odločitvijo Pekinga precej presenečen, saj vlada v Pekingu njegovim filmom redno prepoveduje uvrstitev na spored kitajskih kinodvoran, saj naj bi bili ti preveč kontroverzni. Ko je Lee letos dobil oskarja za režijo za film Gora Brokeback, so njegov zahvalni govor Kitajci cenzurirali. Izrezali so del, ko se je režiser zahvalil "vsem na Tajvanu, Kitajskem in v Hongkongu". Gora Brokeback Pekingu ni bila všeč, saj je istospolna ljubezen na Kitajskem še vedno velik tabu, homoseksualnost pa so še pred petimi leti imeli za duševno motnjo.

Kitajci stavijo na Peking 2008
Pomen olimpijskih iger v Pekingu je za Kitajsko neverjeten - prestolnica je že nekaj let veliko gradbišče, saj jo želijo polepšati, Kitajci pa obljubljajo tudi, da se bo mesto do takrat spremenilo v "tehnološko čudo". Zakaj so Kitajci izbrali Leeja, ki se tako kot svetovalec pridružuje Džangu Jimuju, režiserju slovesnosti ob odprtju in zaprtju olimpijskih iger 2008, in Stevenu Spielbergu, ki se je prav tako znašel v vlogi svetovalca. Poznavalci pravijo, da je to dejanje "preračunano tveganje", dokaz, da kitajska vlada in organizacijski komite še kako resno jemljejta svoje naloge in želita res najboljše sodelavce. "Leta 2008 bo svet videl največje, najboljše in najspektakularnejše olimpijske igre v zgodovini. Posebej pa se pripravite na 8. in 24. avgust," neskromno napovedujejo Kitajci.

Kdor je videl Leejev film Prežeči tiger, skriti zmaj ali Jimujeva filma Heroj in Hiša letečih bodal, ve, o čem govorimo, dodajajo v Pekingu, kjer se zanašajo tudi na navdušenje Zahoda nad vzhodnjaškimi borilnimi veščinami, ki smo jih gledali v omenjenih filmih.

Čarovnija trojice bo dolga štiri ure
Jimu, Spielberg in Lee so torej tista čarobna kombinacija, ki bo svet osupnila čez slabi dve leti. Organizatorji hočejo, da vse podrobnosti o slovesnostih ostanejo skrivnost do zadnjega dne, kitajski novinarji pa se ves čas sprašujejo, kako jim bo uspelo prikazati pregled 5.000 let stare kitajske kulture v štirih urah.