V filmu je upodobljen kot pripadnik plemena Hutu, ki je pred poboji v Ruandi rešil več kot 1260 Tutsijev. V genocidu je bilo ubitih približno 800.000 ljudi. Rusesabagina je pozneje ustanovil opozicijsko stranko, ki je imela oboroženo krilo s sedežem v Demokratični republiki Kongo.
V ZDA do mu dali predsedniško medaljo svobode
Za svoja prizadevanja v času genocida je dobil več nagrad za človekove pravice, med drugim je leta 2005 dobil najvišje civilno odlikovanje v ZDA, predsedniško medaljo svobode.
Pred kratkim so ga v prestolnici Kigali aretirali na podlagi mednarodne odredbe. Trenutno živi v izgnanstvu. Oblasti ne želijo povedati, kje je bil aretiran, niti podrobneje navesti obtožb, s katerimi se spoprijema, poroča BBC.
Njegovo ime se je nedavno pojavilo v zvezi s primerom terorizma v Ruandi. Omenili so, da naj bi uporniška skupina Nacionalne osvobodilne fronte (FLN) dobivala podporo zambijskega predsednika Edgarja Lunguja. To pa naj bi bilo povezano z njegovim tesnim prijateljstvom z Rusesabagino. Predstavnik Lunguja je obtožbe v odgovoru za BBC zanikal.
Obtožen je bil že leta 2011
Leta 2011 so Rusesabagino obtožili, da financira subverzijo v Ruandi, vendar so odločili, da ni kriv. Takrat je zanikal vse iz obtožnice in trdil, da vodijo kampanjo proti njemu.
Leta 2007 je po poročanju BBC-ja dejal, da bi moralo sodišče za vojne zločine, ki so ga ustanovili Združeni narodi (ZN), nekaterim pripadnikom RPF-ja soditi zaradi domnevne vloge v genocidu. "Sem samo običajen človek. Toda vedno sem zagovarjal človekove pravice," je povedal. "Trudim se biti glas milijonov Ruande, ki nimajo nikogar, ki bi spregovoril namesto njih."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje