D'Souza je v svojo izjavo vključil tudi opravičilo Marku Andrewsu, možaku iz zvezne države Georgia, ki je leta 2022 proti njemu vložil tožbo zaradi blatenja.
Dokumentarec 2000 Mules (Dva tisoč mul), ki je izšel leta 2022, je bil zgrajen okrog trditve, da so bile predsedniške volitve leta 2020 ukradene Donaldu Trumpu, in sicer z uporabo "mul", ljudi, ki naj bi v volilne skrinjice tlačili dodatne glasovnice z obkroženim imenom Joeja Bidna.
Trditve je film podprl s podatki, ki naj bi jih priskrbela (s Trumpom povezana) nadzorna skupina True the Vote, ki je nadzirala podatke o rabi mobilnih telefonov v okolici volišč. Film Dva tisoč mul ni postregel z oprijemljivimi dokazi o plačanih "mulah" in o skladiščih, kjer naj bi hranili lažne volilne lističe – je pa zato citiral senzacionalistične obtožbe in netil bes pri konservativcih.
To se je izkazalo za precej dobičkonosen pristop; film je (po besedah producentov) zaslužil več kot deset milijonov dolarjev. Donald Trump je film močno promoviral na družbenih omrežjih in celo organiziral projekcijo na svojem posestvu Mar-a-Lago. Film je opisal kot "največji in najvplivnejši dokumentarec našega časa" ter ga celo citiral na zaslišanju pred kongresom, ko se je moral braniti zaradi napada njegovih podpornikov na Kapitol 6. januarja 2021.
D'Souza je v film vključil posnetke nadzorne kamere, na katerih Mark Andrews na volišče prinese glasovnice svoje družine, češ da je to dokaz goljufanja na volitvah. V kontekstu promocije so uporabili (nezamegljeno) fotografijo Andrewsovega obraza in posnetke njegovega avtomobila, vključno z registrsko številko. Andrews je zato vložil tožbo proti režiserju in producentom filma. (Že pred premiero filma je volilni odbor v Georgii ovrgel obtožbe goljufanja na volitvah, vključno z obtožbami na Andrewsov račun.)
Maja letos je produkcijsko podjetje Salem Media Group z Andrewsom doseglo poravnavo in film umaknilo iz distribucije. Del poravnave je bilo tudi javno opravičilo tožniku. Zdaj svoje opravičilo dodaja še D'Souza: "Opravičujem se gospodu Andrewsu, pa ne zaradi pogojev poravnave ali kake druge prisile, ampak zato, ker je to prav, glede na vse, kar smo zdaj izvedeli. Čeprav ne verjamem, da je film gospoda Andrewsa kdaj imenoval ali identificiral, mi je žal za vso škodo, za katero verjame, da jo je utrpel zaradi filma Dva tisoč mul."
D'Souza trdi, da v času nastanka in premiere filma ni vedel, da podatki, s katerimi mu je postregla skupina True the Vote, niso resnični. "Iz skupine True the Vote so moji ekipi posredovali nadzorne posnetke z volišč, ki so bili podatki javnega značaja. Zatrdili so nam, da so te posnetke primerjali z geolokacijo mobilnih telefonov in da na vsakem posnetku vidimo človeka, ki je šel vsaj desetkrat na volišče," piše D'Souza. "Pred kratkim smo izvedeli, da posnetki, uporabljeni v filmu, dejansko niso bili povezani s podatki o geolokaciji."
Trditve o domnevnih podatkih o geolokaciji so številni strokovnjaki ovrgli že takoj ob premieri filma.
Teoriji zarote se ni pripravljen odpovedati
Dinesh D'Souza pa kljub vsemu temu še vedno ne priznava, da so bile predsedniške volitve leta 2020 legitimne. "Delovali smo v dobri veri in z zanašanjem na skupino True the Vote," piše. "Še naprej zaupamo v njihovo delo, pa tudi v osnovno sporočilo filma Dva tisoč mul – torej, da volitve leta 2020 niso bile 'najbolj zavarovane volitve v ameriški zgodovini' – daleč od tega! Verjamemo, da so bile sistemske goljufije na volitvah dovolj velike, da je treba njihov izid postaviti pod vprašaj."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje