Organizatorji upajo, da bodo v drugi polovici fstivala – v juniju – filme lahko prikazali v kinih skupaj z ustvarjalci.
Letos globalni festival, a brez ameriškega sodelovanja
Od 15 filmov, ki so v tekmi za zlatega medveda, je s po štirimi filmi zastopana Nemčija, s po dvema pa Francija in Madžarska.
Nemčijo tako predstavljajo režijski prvenec igralca Daniela Brühla z naslovom Next Door, film Dominika Grafa Fabiana, naslovljen Going to the Dogs, posnet po romanu Ericha Kästnerja iz leta 1931, film režiserke in igralke Marie Schrader I'm Your Man in film režiserke Marie Speth Mr Bachmann and His Class.
Francija bo predstavila filma Albatros režiserja Xavierja Beauvoisa in Petite Maman režiserke Celine Sciamma, Madžarska pa v Berlin potuje s filmom Forest – I See You Everywhere, ki ga je režiral Bence Fliegauf, in z Natural Light režiserja Denesa Nagyja.
Romunski režiser Radu Jude se bo za zlatega medveda potegoval s filmom Bad Luck Banging or Loony Porn, mehiški režiser Alonso Ruizpalacios s filmom A Cop Movie, južnokorejski režiser Hong Sang-soo s filmom Introduction, gruzijski režiser Alexandre Koberidze s filmom We See When We Look at the Sky? in japonski režiser Hamaguchi Ryusuke s filmom Wheel of Fortune and Fantasy.
V tekmovalnem delu sta tudi iranski film Ballad of a White Cow, ki ga podpisujeta Behtash Sanaeeha in Maryam Moghaddam, ter libanonski film Memory Box Joane Hadjithomas in Halila Joreigeja.
V tekmovalnem sporedu tokrat ni nobenega ameriškega filma. Ocenjevala jih bo žirija šestih režiserk in režiserjev – vsi so dobitniki zlatega medveda preteklih izdaj festivala. Delovali bodo brez predsednika, njihova izbira nagrajencev pa bo znana 5. marca.
Prvi večji festival leta na filmskem koledarju
Kinematografi v Nemčiji so zaradi pandemije covida-19 še vedno zaprti, vendar možnost, da se Berlinale preprosto odpove, za pomočnico direktorja festivala, Nizozemko Mariette Rissenbeek, ni prišla v poštev. Zaradi zaprtih kinematografov so tako prvo večjo predstavitev filmov v Evropi prestavili za mesec dni, izbrali splet in festival razdelili na dva dela, saj filmska industrija še išče tla pod nogami. Organizatorji so prvi del Berlinala namenili kritikom, novinarjem in kupcem avtorskih pravic, za drugi del pa upajo, da bodo lahko povabili zvezdnike in filme prikazali javnosti, predvsem v kinih na prostem.
Lani so na festivalu, ki je bil eden zadnjih dogodkov pred pandemijo, prodali 330.000 vstopnic. V Berlinu običajno prikažejo približno 400 filmov, letošnja junijska izdaja pa bo precej manj obsežna.
V prvem, virtualnem delu, bo najbrž precej pozornosti pritegnila svetovna premiera dokumentarnega filma o glasbeni legendi Tini Turner in "impresivni" paket filmov, ki so nastali v obdobju pandemije.
Festival bo predstavil tudi filmske talente in poskrbel za filmsko tržnico, na kateri se že nekaj let sodeluje tudi Slovenija. Na spletni filmski tržnici bo predstavljenih 12 slovenskih filmov, ki so še v postprodukciji, in sicer filmi režiserjev Dominika Menceja, Roberta Černelča, Darka Sinka, Tijane Zinajić, Matevža Luzarja, Vinka Möderndorferja, Gorana Vojnovića, Maje Prelog, Marije Zidar, Haidy Kancler, Miha Čelarja in Petre Seliškar.
V sklop Berlinale Talents, ki odkriva nove filmske avtorje z vsega sveta, so se uvrstili producentka Nina Robnik ter scenarista in režiserja Darko Štante in Urban Zorko, so sporočili iz Slovenskega filmskega centra.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje