Producent Barrie Osborne, ki je Keanuja Reevesa izbral za odrešeniško vlogo v Matrici in ki ima del zaslug za filmsko strmoglavljenje Saurona v trilogiji Gospodar prstanov, se loteva še bolj velikopoteznega podviga: zgodbe o življenju preroka Mohameda za veliko platno. Projekt s proračunom 150 milijonov dolarjev bo sad mednarodnega sodelovanja, Osborne pa si zgodbo o Mohamedovem življenju in naukih zamišlja kot "epopejo, ki bo zgradila most med kulturama". "Film bo ljudi podučil o pravem pomenu islama."
Biografija ... z eno veliko razliko
Že zanimanje, ki ga je bil deležen neznansko uspešen (in brutalen) Kristusov pasijon Mela Gibsona, je dokazalo, da religiozna niša v zabavni industriji še zdaleč ni bila zasičena. V filmu bodo po prvih poročilih nastopili angleško govoreči igralci muslimanske vere; projekt finančno podpira produkcijska hiša Alnoor Holdings s sedežem v Katarju, ki je vajeti vseh aspektov filma že prepustila muslimanskemu akademiku šejku Jusufu Al-Karadaviju. Preroka v skladu z islamskim pravom na velikem platnu torej ne bomo videli. "Film bo osvetlil prerokovo življenje od časa pred njegovim rojstvom pa vse do smrti," je za Al Džaziro povedal Ahmed Abdulah Al-Mustafa, predsednik Alnoor Holdings. "Poudarek bo na njegovi človečnosti." Podjetje je ustvarilo sklad, vreden 200 milijonov dolarjev, ki jih bodo vlagali v hollywoodske in mednarodne filmske produkcije.
Sporni lik šejka Al-Karadavija
Šejk Al-Karadavi je eden najuglednejših muslimanskih teologov, predvsem zaradi oddaje, ki jo vodi na Al Džaziri; vodja državnega protiterorističnega boja ga je nedavno opisal kot "enega najbolj elokventnih kritikov Al Kaide v islamskem svetu". Obenem pa je treba povedati, da je tudi sporen lik: lani so mu zaradi njegovih stališč - domnevno naj bi opravičeval holokavst, podpiral kamenjanje homoseksualcev in hvalil samomorilske napadalce v Iraku (da tega, da je v nekem intervjuju šiite označil za heretično vejo islama, niti ne omenjamo) - prepovedali vstop v Veliko Britanijo. Časopis Gulf Times je navajal Al-Karadavijevo izjavo, da je ideja za pričujoči film "odziv na križarsko pokvečenje podobe islama, ki vpliva na ves svet". "Muslimani se ne trudijo dovolj popraviti lažnih zgodb, ki jih v medijih širijo kristjani. Življenje preroka Mohameda je natančno popisano - vse od vrste govedi, ki jo je redil, pa do orožja, ki ga je uporabljal." Časopis Qatari Tribune je isto tiskovno konferenco v Dohi povzel kot precej milejše nastrojen dogodek: šejk naj bi svet opisal kot "majhno vas, kjer moramo ljudje bolje spoznati drug drugega in različne vere".
Še nenaslovljeni film bodo začeli snemati še pred letom 2011, treba pa bo še počakati, da vidimo, ali se bo na velikem platnu znašel prej kot še en nastajajoči projekt na temo Mohameda. Producent Oscar Zoghbi je že lani izdal svoje načrte za adaptacijo kontroverznega filma The Message z Anthonyjem Quinnom iz leta 1976, ki je nekoč že povzročal težave. Še pred premiero so se razširile (neresnične) govorice, da bodo Mohameda ne le prikazali, ampak da ga bo celo igral Charlton Heston ali pa Peter O'Toole. To je izzvalo proteste islamskih ekstremistov, v katerih sta umrla dva človeka. Režiser Mustafa Akkad jih je skušal pomiriti tako, da je za tehnične svetovalce najel ekipo uglednih islamskih klerikov, The Message pa je nato posnel v dveh različicah, v angleščini in arabščini ter z različnimi igralci v glavnih vlogah. Adaptacijo, tokrat naslovljeno Messenger of Peace, napovedujejo za naslednje leto.
Vsi imamo verjetno v spominu bolj nedavne primere: še lani je založba Random House sklenila še pred izidom umakniti napovedani roman The Jewel of Medina, na mestih žgečkljivo zgodbo o preroku Mohamedu in njegovem odnosu z eno od žena, Aišo. Še preveč živo v spominu je bilo namreč leto 2006, ko je objava karikatur preroka v danskem časopisu sprožila val nasilja, v katerem je umrlo vsaj 50 ljudi. Naštevati se da naprej: splošno znano je, da je nad glavo britanskega pisatelja indijskega rodu Salmana Rushdija zaradi romana Satanski stihi še vedno razpisana fatva. Novembra 2004 je bil nizozemski režiser Theo van Gogh umorjen zato, ker je posnel dokumentarec, ki je obravnaval položaj žensk v muslimanskih državah. Comedy Channel je umaknil epizodo animirane serije South Park, v kateri se je pojavil Mohamed, in tako dalje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje