Marija Antoinetta je film, ki ga je posnela ameriška režiserka Sofia Coppola, glavno vlogo francoske kraljice pa je zaupala Kirsten Dunst, po Versaillesu pa se pod njeno roko sprehaja njen drug Ludvik XVI. - Jason Schwartzman.
Kot so opazili pozornejši kritiki, je mogoče v novi vlogi Dunstove opaziti tudi veliko simbolike. Mladenka, ki je vzpon med filmske zvezde začela leta 1984 kot otrška vampirka, je postala ljubljenka mladih obiskovalcev kinematografov z vlogo v Spidermanu, zdej pa se je povzpela na sam francoski prestol.
Na vrhu je osamljeno
Na njem pa se je v določenih trenutkih počutila bolj osamljeno kot kdaj koli prej v življenju, je dejala Dunstova, h katere osamljenosti je veliko pripomogla režiserka, znana po tem, da v njenih filmih prav toliko ali še več kot besede povedo slike. Odraščanje dekleta, ki jo je namesto družine vzgajala francoska aristokratska družba, mora tako igralka večkrat prikazati samo z govorico telesa.
A vsaj tema ji je blizu. "Prav dobro poznam psihologijo za vsem skupaj, ko se skušaš najti, pri tem pa te nenehno opazujejo drugi ljudje, ki kar ne nehajo spraševati, kakšen se zdiš sam sebi," je povedala Dusntova, ki je na očeh javnosti od zgodnjih otroških let, ko je nastopila v Intervjuju z vampirjem.
Glasba, ki je francoski dvor ni poznal
Gledalci, ki naj bi spremljali odraščanje ženske, ki so jo pri 14 letih poslali v Francijo, kjer se je poročila z Ludvikom XVI., pa lahko med filmom večkrat zastrižejo z ušesi, saj prizore iz 18. stoletja spremlja glasba iz 80. let 20. stoletja. Zgražanje nekaterih skeptikov o upravičenosti glasbene izbire pa Coppola zavrača s trditvijo, da prav melodije skupin, kot je Bow Wow Wow, filmu dajejo lahkotnejši ton, saj bi bil lahko zaradi težkih tem, kot sta usmrtitev nekaterih članov francoske monarhije in začetek revolucije v deželi, prezahtevni za nekatere gledalce.
Pogumen film
Coppoli je po trditvah enega od ameriških filmov prav dobro uspelo razelektriti razpoloženje, saj je v svoji recenziji zapisal, da je to film, ki ga je treba videti, če se želite zabavati. "Čudovit primerek umetnosti je, poleg tega pa tudi zelo pogumen film, ne gre pa tudi zanikati dejstva, da je precej kontroverzen, zaradi česar je film, ki nekaj pomeni," je zapisal kritik New York Timesa.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje