Trenutna kriza se namreč pozna tudi hollywoodskim studiem, ki so začeli malce bolj preudarno gospodariti in zategovati svoje pasove, pozornost vzbujajoče razkazovanje pa je vsaj za zdaj iz mode. Filmska industrija, ki v ozadju vsega festivalskega dogajanja navadno najbolj cveti, bo letos tako verjetno precej bolj oprezala za morebitnimi posli.
Vse je bolj premišljeno
Vsakoletni filmski festival z juga Francije, znan po svojih razkošnih zabavah na plažah, ogromnih jahtah in dolgih bogatih rdečih preprogah, bo svoja vrata odprl v sredo, 13. maja, s projekcijo animirane Disneyjeve komedije, s tem pa se hkrati tudi poudarja vedno večji vpliv 3D-tehnologije. Helen Lee Kim, predsednica agencije Mandate International pa letos med pripravami festivala opaža večjo konzervativnost in selektivnost, kar pomeni, da je vse bolj premišljeno, niti približno tako brezglavo sprejeto kot v prejšnjih letih.
Revije Vanity Fair, ki je lani gostila eno izmed bolj bleščečih zabav v Cannesu, tokrat sploh ni med gostitelji. Philippe Trombetta iz kluba Class Yacht Charter, kjer je mogoče za 90.000 evrov na dan (brez goriva in šampanjca) najeti luksuzna plovila, pa pravi, da so mnogi Američani močno oklestili svoje proračune in zahtevajo precej manj kot v preteklosti.
Dvajset režiserjev v vrsti za zlato palmo
Vse kaže, da se je Hollywood odločil malce drugače reklamirati poletne filmske uspešnice, kar pa po mnenju kritikov niti ni tako slabo. Za zlato palmo se bo letos potegovalo kar 20 režiserjev, med njimi pa je le en ameriški, in sicer Tarantino, ki bo predstavil svoj film, postavljen v čas druge svetovne vojne, Inglourious Basterds. Poleg njega pa so v 'vrsti čakajoč na palmo' Jane Campion, Ang Lee, Ken Loach, Lars Von Trier, Michael Haneke, Pedro Almodovar, Gaspar Noe, Andrea Arnold in Jacques Audiard, Marco Bellocchio, Jane Campion, Isabel Coixet, Xavier Giannoli in drugi. Trenutno so filmi iz tekmovalne sekcije vsak na ogled novinarjem in kritikom, medtem ko so zvezdniki in režiserji filmi zaposleni z intervjuji in slikanji.
Trije slovenski režiserji
Na canskem festivalu je vsako leto prikazanih več sto filmov, razvrščenih v različne sekcije, mnogi med njimi pa se bojujejo za svoj prostor v filmski industriji. Letos bodo v Cannesu svoje filme prikazali kar trije slovenski režiserji: Damjan Kozole s filmom Slovenka, Igor Šterk z 9:06, poleg tega pa v programu Cinefondation Residence že sodeluje slovenski režiser mlajše generacije Martin Turk s projektom Nahrani me z besedami.
L. Š.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje