Na malih zaslonih je bilo tako mogoče spremljati zgodbo strojnega mehanika Petra (Peter Musevski), ki ob vstopu Slovenije v Evropsko unijo ostane brez službe. Ko izve, da ga žena vara, zahteva ločitev, ob odhodu pa njegova žena s seboj odpelje še njuno hči Sonjo. Videti je, da ni izhoda, vendar ga Peter le najde ...
Ujet v začarani krog brezposelnosti
Potem ko je že videti, da njegovemu brezperspektivnemu življenju, ki poteka po ustaljenih postajah zavoda za zaposlovanje in lokalnega bifeja, ne bo konca, Peter nekega dne pred blokom zagleda prestrašene sosede. Izve, da v kleti uhaja plin, da gasilcev ni, ker so obtičali v gneči v mestu in da lahko pride do eksplozije.
Brez premišljevanja steče v stavbo in uspe mu zapreti glavni ventil. Sosedje ga navdušeno pričakajo, upravnik pa mu ponudi službo hišnika. Prek oglasa spozna tudi mlado Primorko Ines, s katero se odpravita na izlet na Bled, nato pa se dogovorita, da se bosta spet videla naslednjo nedeljo. Izboljšanje je očitno.
V filmu se predstavijo mnogi znani igralci
V ostalih vlogah so se med drugimi predstavili Nataša Barbara Gračner (Vera), Lara Djurica (Sonja), Marjeta Slamič (Ines), Marijana Brecelj (socialna delavka), Manca Dorrer (soseda), Andrej Nahtigal (Janez) in Primož Petkovšek (Tomo).
Dovolj je bilo 22 snemalnih dni
Film, ki je tudi eden večjih letošnjih projektov Televizije Slovenija, je bil posnet spomladi v dvaindvajsetih snemalnih dneh, direktorju beneškega filmskega festivala Marcu Müllerju pa je bil tako všeč, da ga je uvrstil v ožji izbor letošnjega festivala, čeprav je imel na voljo samo delovno, nedokončano različico filma na kaseti.
Tragikomedija, v kateri zmaga optimizem
Damjan Kozole je o filmu, ki ima oznako tragikomedija, dejal, da govori o tistih strahovih, ki jih ves čas nosimo v sebi, o strahu, da izgubimo varnost, zavetje in tiste, ki jih imamo radi. V filmu Delo osvobaja je žalost prepletena s humorjem, življenjski optimizem pa premaga pesimizem, brezizhodnost in mrak.
Kozole je pri 22 letih posnel svoj prvi celovečerni film, nizkoproračunski Usodni telefon, ki je bil eden prvih neodvisnih filmov v takratni Jugoslaviji. Njegovi celovečerni filmi so bili prikazani na več kot 100 mednarodnih filmskih festivalih, prejeli pa so več kot 20 nagrad in priznanj. Njegova zadnja dva celovečerca sta bila razglašena za slovenska filma leta, Porno film je prejel 6, Rezervni deli pa 7 nagrad na Festivalu slovenskega filma.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje