Mednarodni festival Dokudoc bo do konca tega tedna v Lutkovnem gledališču Maribor predvajal izbor slovenskih in tujih dokumentarnih filmov, ki jih zaznamuje avtorski kreativni dokumentarni pristop. Na sporedu je tudi nekaj uspešnic, ki so v mednarodnem prostoru že požele nagrade.
Čast uvodnega filma danes ob 20.00 pripade Sinovom burje, dokumentarcu Mihe Čelarja, ki je nastal v produkciji Astral film v koprodukciji z RTVSLO in s podporo SFC. "Sinovi burje" iz naslova so kraški ovčarji, zadnja slovenska avtohtona pasma psa; pri nas jih živi okrog 900. Film spremlja mladička Krasa od skotitve in pastirske male šole pa do kmetije, kjer pri enem letu postane pastirski pes in dobi svojo čredo. Vzporedno pa bomo spoznali tudi Slavca, slovenskega volka, ki se je podal na tisoč kilometrov dolgo pot proti Veroni; tam se je namreč po več kot sto letih spet oblikoval volčji trop.
V torek sledijo projekcije treh slovenskih dokumentarnih filmov: Labod v sodelovanju ustvarjalk mlajše generacije (Evelin Bizjak, Neja Rakušček, Monika Rusak, Ružica Anja Tadić, Tjaša Tomc), poklon ikoni industrijskega oblikovanja Naslednja postaja Kiosk (r. Jasna Hribernik), film Damjan (r. Rožana Švara) ter britansko-ameriški film Zakaj skačem, ki je nastal po knjižni uspešnici Naokija Higashide in pod režijsko taktirko Jerryja Rothwella. Ponuja potopitveno izkušnjo v svet avtizma in je bil med drugim zmagovalni dokumentarec festivala britanskega neodvisnega filma.
En cel festivalski dan bo posvečen temi migracij, integracije ter "bizarnosti mej". Na sporedu bodo portret življenja v Rogu (Ne)vidni (rež. Anže Grčar), dokument migrantske poti med Bihaćem in Ljubljano Igra: Pred obzidjem Evrope (rež. Vanja Kovač) ter slovenska premiera Žice; hrvaška režiserka Tiha K. Gudac raziskuje življenje v obmejnem območju, v katerega je zarezala žica. Izpostaviti velja tudi četrtkovo projekcijo filma O eni mladosti, s katerim festival začenja regionalni vpogled povezovanja s Hrvaško.
Priznanje neupogljivemu Tomu Križnarju
Plaketo dokumentarno ime 2021 prejme režiser in borec za človekove pravice Tomo Križnar. "V času, kjer ni mej med tem, kar je res in ne, plaketo podeljujemo neupogljivemu humanitarcu, ki mu mora prisluhniti cel svet," so zapisali v utemeljitev nagrade. Križnarju se bodo poklonili tudi s projekcijo filma Oči in ušesa boga, ki ga podpisujeta Križnar in Maja Weiss.
V soboto festival obljublja slovensko premiero težko pričakovanega dokumentarca Odpuščanje režiserke Marije Zidar, ki ima za seboj že dolgo festivalsko pot in vrsto nagrad iz tujine.
Če bi radi nadomestili zamujeno iz prejšnjih let
V bazi slovenskih filmov je zaživel nov program slovenskih dokumentarnev DOKgodek: vsak konec tedna do konca leta 2022 bo brezplačno dostopen kuriran izbor slovenskih dokumentarnih filmov. Tretji DOKgodek bo sovpadel Dokudocom, zato bo posvečen trem uspešnim slovenskim avtorjem dokumentarnih filmov: Matjažu Ivanišinu, Roku Bičku in Petri Seliškar. Ogledali so boste lahko filme Karpopotnik (2013), Družina (2017) in Babice revolucije (2006).
Seliškar, Biček in Ivanišin z novim izobraževalnim programom Dokumentarnica 2021 začenjajo predajati svoje znanje o kreativnem avtorskem dokumentarnem filmu udeležencem dokumentarnega laboratorija v organizaciji Društva slovenskih režiserjev in s finančno podporo Slovenskega filmskega centra, ki se bo prav tako začel na festivalu Dokudoc.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje