Nadja Velušček se pridružuje izbrani družbi Štigličevih nagrajencev, v kateri so Helena Koder, Karpo Godina, Filip Robar Dorin, Rajko Ranfl, Jože Pogačnik, Ema Kugler in drugi. Foto: Slovenska kinoteka
Nadja Velušček se pridružuje izbrani družbi Štigličevih nagrajencev, v kateri so Helena Koder, Karpo Godina, Filip Robar Dorin, Rajko Ranfl, Jože Pogačnik, Ema Kugler in drugi. Foto: Slovenska kinoteka

Nagrado Franceta Štiglica za življenjsko delo na področju filmske in televizijske režije so letos namenili režiserki Nadji Velušček.

Sorodna novica Društvo slovenskih režiserjev in režiserk za življenjsko delo nagradi Nadjo Velušček

Podelili so tudi pet nagrad Štigličev pogled za režijo posameznega avdiovizualnega dela. Njihove dobitnike so razkrili šele na nocojšnji podelitvi. Maja Doroteja Prelog je bila nagrajena za režijo celovečernega dokumentarnega filma Cent'anni (produkcija Cvinger film), Klemen Dvornik za režijo celovečernega igranega filma Igrišča na damo (AAtalanta), Slobodan Maksimović za režijo celovečernega dokumentarnega filma Praslovan (Invida), Maja Weiss za režijo celovečernega dokumentarnega filma Zajeti v izviru (Bela film) ter Matevž Jerman in Jurij Meden za režijo celovečernega dokumentarnega filma Ali je bilo kaj avantgardnega? (Temporama).

Nadja Velušček je, kot so zapisali v utemeljitvi, v desetletjih kontinuiranega ustvarjanja slovenski in evropski prostor obogatila z dragocenim, svojstvenim pogledom. Njen pogled je pronicljiv pogled ustvarjalke, ki pripoveduje svet iz periferije.

V soavtorstvu z Anjo Medved je med drugim ustvarila odmevne dokumentarne filme, kot so Moja meja, Trenutek reke, Mesto na travniku in Vžgano v spominih.

Štigličeva nagrada za Nadjo Velušček

Njeno ustvarjanje zaznamuje neakademski pristop k mediju filma. Najpomembnejša prvina tega pristopa je sposobnost prisluhniti, poslušati, dovoliti spominu, da se izlušči. S svojimi protagonisti je preživela ogromno časa, ki ni dokumentiran na kameri. Ta čas je investicija, ki je omogočila, da je nastajal – in še naprej nastaja – posneti arhiv, zakladnica dragocenih osebnih pričevanj, so zapisali v društvu režiserjev.

Kot so spomnili, je mnogo nagrajenkinih filmov nastajalo mimo ali pa na robu institucionalne podpore.

Nadja Velušček živi in ustvarja v Šmihelu. Skupaj z Naškom Križnarjem, Silvanom Furlanom in Jožetom Dolmarkom je v okviru prve zaposlitve na Zvezi kulturnih organizacij prirejala filmske večere, režirala eksperimentalne mladinske uprizoritve, dijake navduševala za odrsko uprizarjanje ter jih učila filmsko vzgojo.

Snovala je radijske oddaje o filmu in skoraj tri desetletja soustvarjala program čezmejne organizacije Kinoatelje, pa festival Film video monitor in nagrado Darka Bratine – poklon viziji dokumentarnih filmov.

V Kinoteki podelili Štigličeve nagrade