Maribor je tako za tri dni postal središče animiranega filma in festivalskih dogodkov z mednarodnimi gosti in domačim občinstvom, mesec pozneje pa se bo festival preselil še na Poljsko.
Po besedah direktorice festivala Olge Bobrowske so v štirih letih razvili strukturo in idejo festivala, ki želi služiti predvsem kot platforma komunikacije med ustvarjalci. Kot je dejala, želijo ob tem ovreči splošno prepričanje, da je animacija nekaj, kar je namenjeno izključno otrokom. Festival je namenjen širšemu občinstvu, pravzaprav sploh nimajo programa za otroke.
Tradicionalne oblike animacije po besedah programskega direktorja festivala Michala Bobrowskega v zadnjih letih doživljajo preporod, saj so se ustvarjalci zavedli omejitev digitalne animacije, ki pogosto deluje sterilno in hladno. "Digitalna tehnologija nikakor ne more nadomestiti analognih tehnik. Mislim pa, da je prihodnost v združevanju teh različnih tehnik," je dejal na današnji novinarski konferenci.
Nagrajuje se tudi najboljši slovanski film
Za nagrade se bo potegovalo 47 kratkih animiranih filmov v dveh tekmovalnih kategorijah - mednarodno stop motion tekmovanje in tekmovanje Borderlands, kjer gre za kombiniranje stop motion animacije z drugimi tehnikami. Poleg nagrade občinstva bo festivalski odbor podelil še posebno omembo in posebno omembo za najboljši slovanski stop motion.
Letošnji festival osvetljuje obrtništvo, umetnikovo spretnost in najvplivnejše tehnike stop motion animacije. Med drugim bo ponudil poseben program Lutke so čudne, če si čudak s predstavitvijo del mojstrov, kot so Jiri Trnka, Bretislav Pojar, Črt Škodlar, Saša Dobrila in Barry Purves.
Med predstavljenimi umetniki bo tudi Slovenec Kolja Saksida, na ogled pa bo še izbor del z drugih podobnih festivalov, med drugim s hrvaškega mednarodnega festivala animacije Supertoon, češkega festivala filmske animacije PAF in festivala poljske animacije O!pla.
Spremljevalni program bo ponudil delavnice animacije, videomapping na pročelje Vetrinjskega dvora, koncerte in diskusije. Producent festivala je Pekarna Magdalenske mreže, koproducenti pa Narodni dom Maribor, Mladinski kulturni center Maribor in AGD Gustaf.
Konec oktobra in na začetku novembra se bo festival preselil v poljski mesti Niepolomice in Bielsko-Biala.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje