Le kdo danes ne pozna spletne strani, ki je nastala kot konjiček peščice bogatih fantov na Harvardu in se razvila v skupnost s 70 milijoni uporabnikov? A Zuckerberg, (domnevni) "izumitelj" Facebooka, na vse manj prijetne načine spoznava, da takšen status ni zastonj: kmalu naj bi izšla knjiga Bena Mezricha o njegovem vzponu z naslovom The accidental billionaires: the founding of Facebook, a tale of sex, money, genious and betrayal (Naključni milijarderji: ustanovitev Facebooka, zgodba o seksu, denarju, genialnosti in prevari), ki ga predstavlja - po informacijah, ki so pricurljale v medije še pred njenim julijskim izidom - kot nesposobneža, ki je zamisel za Facebook ukradel svojim kolegom na Harvardu in čigar edina obsesija so (bila) dekleta in seks, piše španski El Pais.
Mezrich je sicer zaslovel s knjigo Bringing down the house, v kateri razkriva zgodbo študentov inštituta MIT v Massachusettsu, ki so prosti čas posvečali štetju kart po kazinojih. Po zgodbi so pozneje posneli film o blackjacku, 21.
Zuckerbergovi kolegi ne skoparijo z obtožbami
Poleg tega je Zuckerberg vpleten tudi v sodno bitko, saj ga je več kolegov s Harvarda obtožilo kraje zamisli, vse bolj pa mu grozi spletna konkurenca, na primer Twitter, zaradi katere se monopol Facebooka kot "naj" spletne družabne mreže maje.
In še, upoštevajoč Murphyjev zakon "če gre kaj narobe, bo narobe tudi šlo", scenarist Aaron Sorkin (Zahodno krilo, Studio 60) je - že lani poleti - napovedal pisanje scenarija za film o Zuckerbergu, kot smo že poročali. V medije so odtlej pricurljale nekatere podrobnoti o nastajanju filma: Sorkin je govoril z nekdanjimi študenti na Harvardu, ki niso skoparili z obtožbami proti Zuckerbergu, ter z zaposlenimi in nekdanjimi zaposlenimi v njegovem podjetju, ki so jih odpustili zaradi razkrivanja "umazanih" skrivnosti. Producent filma bo Scott Rubin (Ni prostora za starce, Revolutionary Road), režiser pa Thomas Schlamme, reden sodelavec pri Sorkinovih TV-projektih. Zuckerberg je menda vse morebitne sogovornike pozval k molku o skrivnostih podjetja, njegovo odprto pismo pa je bilo objavljeno tudi na CNN-u.
"Kibernetični gangster" in "čudak pod pretvezo"?
Film, ki je za izhodiščno točko vzel negativne članke, kot je na primer tisti, ki ga je v reviji Rolling Stone napisala Claire Hoffman in v njem Zuckerberga upodobila kot kibernetičnega gangsterja, čudaka pod pretvezo, ki je štirim kolegom ukradel tisto, za kar so upali, da bo prava denarna zakladnica, bo, kot se zdi, temačen in neprijeten portret, posnet z vidika, ki bo všeč "okradenim" delničarjem, ugotavlja El Pais.
A. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje